Ένα πέναλτι έκρινε τον τίτλο στο Μεξικό: Πρωταθλήτρια η Άτλας, μετά από 70 χρόνια

Ποδοσφαιριστές της ομάδας Άτλας πανηγυρίζουν για την κατάκτηση του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου στο Μεξικό epa09639799 Mexico, 12 December 2021. EPA / Francisco Guasco

Η Άτλας κατέκτησε το πρωτάθλημα στο Μεξικό, μετά από 70 (!) χρόνια αναμονής, χάρη στην νίκη με 4-3 στα πέναλτι επί της Λεόν, στον δεύτερο τελικό της διοργάνωσης.

Στον πρώτο τελικό, η Άτλας ηττήθηκε με 3-2, αλλά στον επαναληπτικό που διεξήχθη στο γήπεδο Χαλίσκο της Γκουανταλαχάρα, επικράτησε με 1-0, χάρη στο γκολ του μέσου, Αλντο Ρότσα στο 55ο λεπτό.

Στην παράταση, το σκορ δεν άλλαξε κι έτσι ο τίτλος κρίθηκε από την «άσπρη βούλα», όπου ο Κολομβιανός τερματοφύλακας της Ατλας, Καμίλο Βάργκας απέκρουσε δύο πέναλτι και ουσιαστικά χάρισε το τρόπαιο στην ομάδα του.

Αυτό, ήταν το δεύτερο πρωτάθλημα στην Ιστορία του μεξικανικού συλλόγου, καθώς είχε προηγηθεί ο τίτλος της περιόδου 1950-51.