ΝΒΑ: Ο Αντετοκούνμπο έλαμψε, οι ελλειπείς Μπακς ηττήθηκαν από τους Νικς [videos]

File photo: Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε παλαιότερο στιγμιότυπο. EPA, TANNEN MAURY

Την ήττα γνώρισαν τα ξημερώματα του Σαββάτου οι πρωταθλητές του ΝΒΑ, Μιλγουόκι Μπακς, από τους Νιου Γιορκ Νικς με 113-98, πληρώνοντας τις σημαντικές απουσίες που είχαν.

Απόντες για την ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο ήταν οι Κρις Μίντλετον, Μπρουκ Λόπεζ και Ντόντε ΝτιΒιτσέντζο, ενώ από την άλλη μεριά, οι Νικς, που ανέβηκαν στο 6-3, ήταν πλήρεις.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, οι Μπακς προηγήθηκαν μέχρι και με 21 πόντους διαφορά, ωστόσο έμειναν από δυνάμεις στο δεύτερο μέρος.

Παρά την εξαιρετική εμφάνιση του «Greek Freak», ο οποίος τελείωσε το ματς με 25 πόντους και 7 ριμπάουντ σε περίπου 30 λεπτά συμμετοχής, τα «Ελάφια» δεν κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο να μείνουν κοντά στο σκορ και έτσι γνώρισαν νέα ήττα και πλέον έχουν ρεκόρ 4-5.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε 4 πόντους με 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 18 λεπτά αγώνα, ενώ ο Γιώργος Καλαϊτζάκης δεν αγωνίστηκε.

Άξιος συμπαραστάτης του Γιάννη Αντετοκούνμπο ήταν ο Γκρέισον Άλεν, ο οποίος σκόραρε 22 πόντους, ευστοχώντας 6 φορές πίσω από τη γραμμή του τριπόντου.

Για τους νικητές κορυφαίος χθες ήταν ο Τζούλιους Ραντλ, ο οποίος έφτασε και στο double-double μετρώντας 32 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετική ήταν και η παρουσία του Ντέρικ Ρόουζ, ο οποίος σημείωσε 23 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ.

Οι καλύτερες στιγμές του Γιάννη Αντετοκούνμπο στην ήττα των Μπακς κόντρα στους Νικς:

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Κόνατον 5 (1), Γιάννης Αντετοκούνμπο 25 (2), Θανάσης Αντετοκούνμπο 4, Άλεν 22 (6), Χιλ 6 (2), Πόρτις 6, Χόλιντεϊ 10 (1), Νουόρα 13 (3), Οτζελέγε 2, Χουντ 5 (1), Ρόμπινσον.

ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΝΙΚΣ (Τίμποντο): Μπάρετ 20 (2), Ραντλ 32 (3), Ρόμπινσον 4, Φουρνιέ 7 (1), Γουόκερ 5 (1), Νόελ 6, Ρόουζ 23 (2), Τόπιν 6, Κουίκλι 9 (1), Μπερκς, Σιμς, Γκράιμς, Νοξ 1, ΜακΜπράιντ.

Πληροφορίες από ΕΡΤ

Ο Ολυμπιακός συνέτριψε με 86-65 την Μονακό: Την «καθάρισε» στο Πριγκιπάτο του Πειραιά