Μπακς και Γιάννης απεκατέστησαν την τάξη: Νίκη κατά των Πέισερς μια ανάσα από την κορυφή [videos]

File photo: Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο Image via twitter

Τις επτά διαδοχικές νίκες έφτασε το Μιλγουόκι, που πέρασε από την Ιντιανάπολις κερδίζοντας τους Πέισερς με 118-100.

Με αυτή τη νίκη τα «ελάφια» βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 13-8 και έπιασαν το Σικάγο στην κορυφή της Central Division ενώ βρίσκονται στην 4η θέση της Ανατολής. Αντίθετα οι Πέισερς, που δεν πείθουν, έπεσαν στο 9-13.

Πρώτος σκόρερ των Μπακς ήταν και πάλι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 26 πόντους (10/13 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6/10 βολές), 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 μπλοκ σε 33 λεπτά συμμετοχής. Εξαιρετικός ήταν ο Τζρου Χόλιντεϊ με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ και 9 ασίστ ενώ 15 πόντους σημείωσε ο Μπόμπι Πόρτις. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε στο ματς ενώ ο Γιώργος Καλαϊτζάκης έπαιξε για ένα λεπτό.

Σε ότι αφορά στους γηπεδούχους ο Κάρις ΛεΒέρτ είχε 23 πόντους ενώ 16 πόντους σημείωσε ο Μάλκολμ Μπρόγκντον. Κακό ματς έκαναν οι δύο ψηλοί των Πέισερς, Ντομάντας Σαμπόνις και Μάιλς Τέρνερ που είχαν 4 και 2 πόντους αντίστοιχα με 2/12 σουτ.

Επόμενος αγώνας για τους Μπακς τα ξημερώματα της Πέμπτης, με τους Σάρλοτ Χόρνετς στο Μιλγουόκι (1/12 στις 03:00).

Νέα Υόρκη, ΗΠΑ

Το πρώτο βήμα της Εθνικής Μπάσκετ για το Παγκόσμιο Κύπελλο: Mε την αύρα του Γκάλη η πρώτη νίκη της