Προκριματικά Μουντιάλ: Εύκολη «τεσσάρα» για την Αγγλία, στη δεύτερη θέση η Αλβανία

Ο Χάρι Κέιν και ο Τζέσι Λίνγκαρντ στα προκριματικά του Μουντιάλ. EPA, NEIL HALL

Η άνετη νίκη της Αγγλίας επί της Ανδόρας (4-0) στο «Wembley» ξεχώρισε απ’ τα πρώτα ματς του δεύτερου «πιάτου» της 5ης αγωνιστικής των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 (Ευρωπαϊκή Ζώνη).

Επίσης ξεχώρισε και η νίκη της Αλβανίας επί της Ουγγαρίας, με γκολ του Μπρόχα στο 87ο λεπτό, που ανέβασε τους γηπεδούχους στη δεύτερη θέση του 9ου ομίλου,

Στο Ρέικιαβικ η Ισλανδία βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ απ’ τη Β. Μακεδονία, όμως με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο 15λεπτο, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα και να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας.

Το 2-2 μάλιστα, σημειώθηκε στο 84′ από τον 18χρονο Άντρι Γκουντγιόνσεν, γιο του παλιού μεγάλου άσου των Μπαρτσελόνα και Τσέλσι Εϊντουρ Γκουντιόνσεν, μόλις στη δεύτερη συμμετοχή του με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Ισλανδίας.