Το πιο γρήγορο γκολ στην Ιστορία των τελικών του Euro: Το πέτυχε ο Άγγλος Σο στο δεύτερο λεπτό

Ο Λουκ Σο (Δ) πέτυχε το γκολ της Αγγλίας στον τελικό με την Ιταλία. EPA, Andy Rain, POOL

Ιδανική εκκίνηση για την Αγγλία στον τελικό του Euro 2020, απέναντι στην Ιταλία, στο Γουέμπλεϊ αν και το τέλος ήταν πολύ πικρό για την ομάδα του.

Στο 2ο λεπτό (1:57) του αγώνα ο Λουκ Σο αξιοποίησε την ασίστ του Τρίπιερ, γράφοντας το 1-0 και παράλληλα Ιστορία, καθώς το τέρμα του ήταν το γρηγορότερο γκολ σε καταληκτική αναμέτρηση της διοργάνωσης.

Το προηγούμενο είχε πετύχει το μακρινό 1964 ο Τσους Περέδα, όταν στον τελικό της Ισπανίας με την πρώην Σοβιετική Ένωση είχε ανοίξει το σκορ για τη μετέπειτα πρωταθλήτρια Ευρώπης, «φούριας ρόχας», στο 5:15.

• Ο Κιελίνι έγινε ο γηραιότερος που αρχίζει βασικός ως αρχηγός σε τελικό

Ο Τζιόρτζιο Κιελίνι έγινε απόψε ο γηραιότερος ποδοσφαιριστής που μπήκε βασικός ως αρχηγός σε τελικό Euro.

Σε ηλικία 36 ετών και 331 ημερών, ο Ιταλός «έριξε» στη δεύτερη θέση της σχετικής λίστας τον Τζιανλουίτζι Μπουφόν, ο οποίος είχε σημειώσει το προηγούμενο ρεκόρ σε ηλικία 34 ετών και 154 ημερών, κατά τη διάρκεια του τελικού του Euro 2012 εναντίον της Ισπανίας, στον οποίο είχε ηττηθεί η «σκουάντρα ατζούρα».

Ο Ντοναρούμα είναι ο MVP του Euro 2020: Ήρωας για τους Ιταλούς ο τερματοφύλακάς που απέκρουσε τα πέναλτι…