Νέα εντυπωσιακή εμφάνιση του Giannis: Νίκη για τους Μπακς, παραμένουν στην κορυφή [videos]

Ο Ελληνας MVP της περυσινής διοργάνωσης, αγωνίσθηκε 33,5 λεπτά, σημειώνοντας 34 πόντους και μαζεύοντας 13 ριμπάουντ.. Photo via Twitter, @Bucks

Μία ασίστ στέρησε από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο το δεύτερο διαδοχικό triple double στον «μαγικό κόσμο» του ΝΒΑ. Ο Έλληνας άσος ήταν για ακόμη μία βραδιά εντυπωσιακός, οδηγώντας τα «ελάφια» σε μία άνετη νίκη επί των Πέισερς με 117-89.

Ο πολυτιμότερος παίκτης του περυσινού πρωταθλήματος έπαιξε 31 λεπτά και τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους, 19 ριμπάουντ κι εννέα ασίστ, ενώ η ομάδα του Μιλγουόκι βρίσκεται στην «κορυφή» της κατάταξης του ΝΒΑ με 27 νίκες και μόλις τέσσερις ήττες.

Πολύ καλή απόδοση για τους νικητές είχαν και οι Ουέσλι Μάθιους (19π), Τζορτζ Χιλ (17π.) και Μπρουκ Λόπεζ (17π.), ενώ από την ομάδα της Ιντιάνα ξεχώρισε ο Ντομάντας Σαμπόνις με 19 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Στο μεταξύ, αίσθηση προκάλεσε η εντός έδρας ήττα που υπέστησαν οι Λέικερς από τους Νάγκετς με 128-104. Οι γηπεδούχοι αγωνίσθηκαν χωρίς τον τραυματία ΛεΜπρον Τζέιμς, γεγονός που εκμεταλλεύθηκε άριστα η ομάδα από το Ντένβερ. Πρωταγωνιστής των φιλοξενούμενων ήταν ο Πολ Μίλσαπ με 21 πόντους, ενώ οι Γκάρι Χάρις και Νίκολα Γιόκιτς σημείωσαν 19 και 18 πόντους, αντίστοιχα. Από τους «λιμνανθρώπους», ξεχώρισε ο Άντονι Ντέιβις με 32 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Συνοπτικά, σε αγώνες για το πρωτάθλημα μπάσκετ του ΝΒΑ σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Νέα Υόρκη, ΗΠΑ

Τα εύκολα… δύσκολα έκανε η ΑΕΚ, αλλά τελικά πέτυχε την 8η νίκη της. Κέρδισε τη Λάρισα 86-76