Οι πρωταθλητές Χειμώνα και η… κατάληξή τους την τελευταία 10ετία στη Super League

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν κατά τη διάρκεια του αγώνα ποδοσφαίρου ΠΑΟΚ – Ατρόμητος, στη χτεσινή 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, στην Τούμπα. ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΤΟΣΙΔΗΣ

Ο ΠΑΟΚ διέσυρε με 5-1 τον Ατρόμητο, εκμεταλλεύτηκε το… στραβοπάτημα του Ολυμπιακού στον Βόλο και πλέον απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής.

Ο «δικέφαλος του βορρά» χρειάστηκε να περιμένει 16 αγωνιστικές για να μην έχει συγκάτοικο στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ταυτόχρονα στέφθηκε πρωταθλητής χειμώνα.

Ο άτυπος αυτός τίτλος δεν έχει καμία σημασία, αλλά η Ιστορία δείχνει ότι όποιος τερματίζει πρώτος τον Δεκέμβρη έχει και το πλεονέκτημα να στεφθεί πρωταθλητής.

Στη Super League τα τελευταία 10 χρόνια, μόνο δύο φορές ο πρωταθλητής Χειμώνα δεν κατέκτησε το πρωτάθλημα. Την περίοδο 2017-18 ο Ολυμπιακός είχε 32 βαθμούς και ακολουθούσαν Παναθηναϊκός και ΑΕΚ με 21. Στο τέλος της σεζόν η «Ενωση» κατέκτησε το πρωτάθλημα. Τελευταία φορά που «γύρισε» το πρωτάθλημα ήταν την περίοδο 2014-15. Ο ΠΑΟΚ ήταν πρώτος με 34 βαθμούς και ακολουθούσε ο Ολυμπιακός με 33. Στο τέλος οι Πειραιώτες στέφθηκαν πρωταθλητές.

Αξίζει να σημειωθεί ότι από τις κούρσες των πρωταθλημάτων την τελευταία 10ετία ο Ολυμπιακός βρίσκεται σε όλες τις χρονιές μέσα στις πρώτες δύο θέσεις και τις επτά από αυτές ήταν πρωταθλητής χειμώνα.

Ο ΠΑΟΚ τέσσερις φορές βρισκόταν στις πρώτες δύο θέσεις και σε δύο απ΄ αυτέ προπορευόταν. Στη λίστα με τις ομάδες που έως το Δεκέμβρη βρίσκονταν στην πρώτη δυάδα είναι και οι: Παναθηναϊκός (5 φορές) ΑΕΚ (2 φορές) και Ξάνθη 1 φορά.