«Καθάρισε» από το ημίχρονο ο Παναθηναϊκός τον ΠΑΟΚ και επικράτησε πανηγυρικά με 104-88

Ο Παναθηναϊκός επέβαλε εύκολα το ρυθμό του. Φωτογραφία, πηγή, ΚΥΠΕ

«Πατώντας»… γκάζι στη δεύτερη περίοδο, με ενέργεια, ταχύτητα, εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας και εξαιρετικό ομαδικό πνεύμα (σ.σ. έφυγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 73% στα δίποντα, 57% στα τρίποντα, 14 ασίστ), ο Παναθηναϊκός επέβαλε εύκολα σήμερα το… νόμο του στο PAOK Sports Arena. Επικράτησε, στο πλαίσιο της 4η αγωνιστικής της Basket League, του μαχητικού ΠΑΟΚ με 104-88.

Εκνεύρισαν τους «ασπρόμαυρους» στον πάγκο και την κερκίδα, υπερβολικά διαιτητικά σφυρίγματα υπέρ των «πράσινων», τρία περίπου λεπτά πριν τελειώσει το δεύτερο δεκάλεπτο, σε σημείο που ο Παναθηναϊκός είχε ήδη «ανοίξει» τη διαφορά στο σκορ από τον «Δικέφαλο».

Κορυφαίος για τους νικητές, οι οποίοι ολοκλήρωσαν το ματς με 17/29 τρίποντα, 34 ριμπάουντ, 30 ασίστ, 7 κλεψίματα και 7 κοψίματα, ήταν ο Τζίμερ Φριντέτ (23π., με 6/7 τρίποντα, 7 ασίστ). Ξεχώρισαν για τον ΠΑΟΚ οι Ααρον Μπεστ (26π. με 5/6 τρίποντα), Αμάνζε Εγκεκέζε (20π., με 6/9 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 38-56, 59-85, 88-104

Ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα στο 5′ με 13-11, χρονικό σημείο από το οποίο άρχισε μετά να… εξαφανίζεται. Με δεινό εκτελεστή τον Φριντέτ αρχικά και με συνεχείς πόντους στον αιφνιδιασμό από τον Μήτογλου, στην πορεία, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στα μισά της δεύτερης περιόδου με +11 (30-41). Απόσταση, η οποία, μετά και από δύο τεχνικές ποινές και ένα αντιαθλητικό φάουλ σε βάρος του ΠΑΟΚ, «ανέβηκε» στο +17 (30-49) και λίγο αργότερα στο +20 (19′ 36-56). Στο 29′ οι «πράσινοι» απέκτησαν «αέρα» 30 πόντων (55-85). Η άμυνα ζώνης και η επιθετική αποτελεσματικότητα του Μπεστ, επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να «ρίξει» τη διαφορά στους 13 πόντους (72-85), στο 33′.

*200 συμμετοχές με τη φανέλα του ΠΑΟΚ στην Basket League συμπλήρωσε στο σημερινό παιχνίδι ο αρχηγός του «Δικεφάλου», Βαγγέλης Μαργαρίτης.

*Στο ημίχρονο της αναμέτρησης η ΚΑΕ ΠΑΟΚ, με τον πρόεδρό της, Αριστοτέλη Καρακούση, βράβευσε την Ολυμπιονίκη και τεχνικό σύμβουλο του ΠΑΟΚ, στο τμήμα καλλιτεχνικής κολύμβησης, Χριστίνα Θαλασσινίδου.

* «Κοκορομαχία» είχαν στα 6’29” για τη λήξη του αγώνα ο Γιώργος Παπαγιάννης και ο Ζέιν Νόουλς, με το σκορ στο 72-85, επεισόδιο που έληξε άμεσα, με αμφότερους τους καλαθοσφαιριστές να χρεώνονται από μια τεχνική ποινή

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Τζαφλέρης, Καλογερόπουλος

ΠΑΟΚ (Κώστας Φλεβαράκης): Λιούις 4, Σμιθ 8 (2), Σχίζας, Καρράς, Τσόχλας 11 (3), Χατζηνικόλας, Μαργαρίτης, Μπεστ 26 (5), Ουίγκινς 11, Εγκεκέζε 20 (6), Σαρικόπουλος, Νόουλς 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Τόμας 5 (1), Ράις 9 (3), Παπαγιάννης 10, Παπαπέτρου 11 (1), Βουγιούκας, Παπαδάκης 2, Τζόνσον 8 (2), Μπράουν 10 (1), Φριντέτ 23 (6) , Καλάθης 8 (2), Γουάιλι 5, Μήτογλου 13 (1).