Έγραψε ιστορία ο Giannis με τους Μπακς στα πλέι οφ του NBA: Διέλυσε τους Πίστονς (videos)

Εκπληκτικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, σημείωσε 41 πόντους ( ρεκόρ καριέρας στα playoffs), οδηγώντας τους Μπακς σε νίκη με 127-104 επί των Πίστονς στο Ντιτρόιτ, διαμορφώνοντας σε 4-0 το σκορ στη σειρά των αγώνων τους και φτάνοντας την ομάδα του Μιλγουόκι στην πρώτη της πρόκριση στην δεύτερη φάση των playoffs μετά από 18 σεζόν.

• Είναι η πρώτη φορά μετά από 36 χρόνια, το 1983, που οι Μπακς κατάφεραν την πρόρκιση με σκρ 4-0.

Εκεί, στα ημιτελικά της Ανατολικής περιφέρειας θα αντιμετωπίσουν τους Σέλτικς, που «σκούπισαν» τους Πέισερς.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ έφτασε στους 41 πόντους με 10/17 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 15/20 βολές, ενώ μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, είχε 1 κλέψιμο και 4 κοψίματα, σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Ο Αντετοκούμπο κατάφερε να γίνει μετά από 13 χρόνια ο πρώτος παίκτης των Μπακς που κατάφερε να πετύχει περισσότερους από 40 πόντους σε αγώνα playoffs του NBA, κάτι που είχε να συμβεί από το 2006 με τον Μάικλ Ρεντ.

Η ομάδα του Ντιτρόιτ δηιούρ4γησαν ένα νέα αρνητικό ρεκόρ, αφού έχασαν το 14ο συνεχόμενο παιχνίδι μετά το τέλος της κανονικής περιόδου, μιας και δεν έχουν κερδίσει ένα playoff από την σεζόν 2007-08.

Πρώτος σκόρερ για τους Πίστονς ήταν ο Τζάκσον με 26 πόντους.

Ανάσα από τους Τζαζ, που με μία …έκρηξη στην τέταρτη περίοδο, νίκησαν με 107-91 τους Ρόκετς και μείωσαν σε 3-1 στη σειρά των μεταξύ τους αγώνων

Κορυφαίος για την ομάδα της Γιούτα, ήταν ο Ντόνοβαν Μίτσλ με 31 πόντους, σε double double έφτασε ο Ρούμπιο, με 18 πόντους και 11 ασίστ.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Χιούστον, ο Τζέιμς Χάρντεν με 30 πόντους.

Σε αγώνες για τον Α` γύρο των πλέι οφ στο ΝΒΑ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ντιτρόιτ-Μιλγουόκι 104-127

(Ντιτρόιτ-Μιλγουόκι 0-4)

Γιούτα-Χιούστον 107-91

(Γιούτα-Χιούστον 1-3)

23/04/2019 08:30