Ο ΠΑΟΚ έκανε … περίπατο στη Χαλκίδα: Υπέταξε την Κύμη με 90-73 και συγκεντρώνεται στην ΑΕΚ

Με ηγέτη τον Λίνο Χρυσικόπουλο που σημείωσε ρεκόρ καριέρας (29π.), ο ΠΑΟΚ έκανε… περίπατο στη Χαλκίδα, επικρατώντας με 90-73 της Κύμης, για την 18η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ.

Με 12 νίκες συνολικά και 30 βαθμούς συγκομιδή, ο «Δικέφαλος του Βορρά» παρέμεινε στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα της Basket League και πλέον συγκεντρώνεται στον Β΄ αγώνα με την ΑΕΚ, στο ΟΑΚΑ (Τετάρτη, 13/2), για τη φάση των «16» του Basketball Champions League. Οι Τζέφερσον, Τέπιτς και Χάτσερ σημείωσαν επίσης διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Στον αντίποδα, η Κύμη μετρά πλέον 4 νίκες – 14 ήττες και δεν έχει αποφύγει τον κίνδυνο του υποβιβασμού, ειδικά μετά τη νίκη-έκπληξη του ουραγού Κολοσσού Ρόδου επί του Άρη στο Αλεξάνδρειο.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 34-46, 41-72, 73-90

Με… προβλήματα ξεκίνησε το ματς στο κλειστό «Τ. Καμπούρης», καθώς υπήρξε τρίλεπτη διακοπή του αγώνα, μόλις 2 λεπτά μετά το τζάμπολ, λόγω προβλήματος στο χρονόμετρο. Μετά το 19-22 στην 1η περίοδο, ο Λίνος Χρυσικόπουλος το… πήρε προσωπικά στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ πίεσε περισσότερο και στην άμυνα για το 34-46 στο ημίχρονο. Μονόλογος της ομάδας της Θεσσαλονίκης αποδείχτηκε η 3η περίοδος, όπως αποδεικνύει και το επιμέρους σκορ, 7-26! Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έκαναν επίδειξη δύναμης απέναντι σε αυτούς του Ισίδωρου Κουτσού, ξέφυγαν με +19 πόντους (36-55), εν συνεχεία με +25 πόντους (36-61) και στο 30ο λεπτό, ο ηλεκτρονικός πίνακας έγραφε (41-72). Τυπική διαδικασία αποδείχτηκε η 4η περίοδος, αφού το μόνο που κατάφερε να κάνει η Κύμη ήταν να μειώσει, με τρίποντα, σε 69-82 στο 38ο λεπτό. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ είχαν… ήδη το μυαλό τους στην προσπάθεια πρόκρισης στα προημιτελικά του ΒCL, απέναντι στην ΑΕΚ, με τον αγώνα στην Εύβοια να ολοκληρώνεται με σκορ 73-90, υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Διαιτητές: Μάνος, Τζαφλέρης, Βαρδάλος

ΚΥΜΗ (Ισίδωρος Κουτσός): Μαραγκός 3, Σαγκς 18, Ουάσινγκτον 10 (1), Λιούις ΖεΚουάν 20 (3), Ουίλιαμς 6 (2), Πουλιανίτης 6, Τσιάρας, Μητσιμπόνας, Χόρτον 5, Καρινιάουσκας 5

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 29 (3), Κόνιαρης 5 (1), Τέπιτς 12 (1), Γκος 6 (1), Τζέφερσον 14, Ζάρας, Μαργαρίτης 8, Τσόχλας, Σχίζας 1, Γκάρετ 4, Χάτσερ 11 (1)

09/03/2019 17:47