«Περίπατος» Ολυμπιακού στην αναμέτρηση με τον Πανιώνιο στο ΣΕΦ: Επικράτησε με 98-72

Με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί στην τρίτη περίοδο, η αναμέτρηση με τον Πανιώνιο στο ΣΕΦ, για την 7η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, εξελίχθηκε σε… περίπατο, με τους «ερυθρόλευκους» να επιστρέφουν στις εντός των συνόρων επιτυχίες, μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Οι Πειραιώτες επικράτησαν με 98-72 των «κυανέρυθρων», στο ντεμπούτο του Νίκου Οικονόμου στην τεχνική ηγεσία του Ιστορικού, αυξάνοντας το ρεκόρ τους σε 6-1 και υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην 5η απώλεια και τρίτη σε ισάριθμους εκτός έδρας αγώνες.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Ντέιβιντ Μπλατ, που είδε τον Δημήτρη Αγραβάνη να επιστρέφει στην αγωνιστική δράση μετά από περίπου ένα χρόνο και τον Σάσα Βεζένκοφ να κινείται σε υψηλά επιπέδα (15π., 6ρ., 3ασ.), ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος με 17 πόντους, ενώ από τον Πανιώνιο ξεχώρισε ο Νώντας Παπαντωνίου με 20.

Ο «ερυθρόλευκος» επιθετικός πλουραλισμός (σ.σ. σκόραραν όλοι πλην του Τολιόπουλου, ενώ 5 παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων), ο «βομβαρδισμός» από τα 6.75, η ενεργοποίηση της άμυνας στο δεύτερο ημίχρονο και η διάθεση στη δημιουργία (28 ασίστ), ήταν τα στοιχεία που απλοποίησαν το έργο του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 45-41, 71-56, 98-72

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε λάθη και αμυντική… αδιαφορία στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους «κυανέρυθρους» να βρίσκουν ρυθμό από τα 6.75, να ελέγχουν τον ρυθμό, να ξεφεύγουν με 5-8 στο 3΄ και να κλείνουν την περίοδο στο +2 (18-20). Ο Ιστορικός συνέχισε με την ίδια προσήλωση σε άμυνα και επίθεση και με τον Παπαντωνίου να δίνει ρεσιτάλ παραγωγικότητας, ο Πανιώνιος ξέφυγε στο 13΄ με +10 (18-28), ενώ δεν απειλήθηκε μέχρι το 15΄ (25-35). Ωστόσο, με τους περιφερειακούς του (Σπανούλη, Γκος) να αφυπνίζονται, ο Ολυμπιακός όχι μόνο μάζεψε τη διαφορά, αλλά πήρε και το δρόμο προς τα αποδυτήρια έχοντας σημειώσει την ανατροπή (45-41).

Με τον Γκος να παραμένει «ζεστός» και την άμυνα να πιάνει δουλειά, ο Ολυμπιακός ξέφυγε γρήγορα με +10 στο 23΄ (54-44), ενώ στο 27΄ εκτόξευσε τη διαφορά σε μη αναστρέψιμα επίπεδα (65-48). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον φωτεινό πίνακα να γράφει το 71-56, ενώ το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία για τους «ερυθρόλευκους» μέχρι το τελικό 98-72.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Βεζένκοβ 15 (3), Μιλουτίνοβ 6, Παπανικολάου 10 (1), Oυίλιαμς-Γκος 17 (4), Τίμα 11 (3), Αγραβάνης 2, Σπανούλης 9 (2), Τολιόπουλος, Μπόγρης 6, Μάντζαρης 3, Στρέλνιεκς 4, ΛεΝτέι 15 (1).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκος Οικονόμου): Παπαντωνίου 20 (1), Μπέρι 14 (2), Τέιλορ 8, Χάρις 9 (3), Σίνγκλερ 3 (1), Καμαριανός 3 (1), Δίπλαρος 7 (1), Ντόρσεϊ 8.