Ήττα σοκ για την Πόρτο: Αν και προηγήθηκε στο ημίχρονο, έχασε 3-2 απο την Γκιμαράες

Αν και προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο, η Πόρτο γνώρισε ήττα σοκ μέσα στο γήπεδό της με 3-2 από την Γκιμαράες την 3η αγωνιστική κι έτσι είχε τις πρώτες απώλειες στη νέα σεζόν του πορτογαλικού πρωταθλήματος. Οι Μπραχίμι στο 37′ και Περέιρα στο 43′ έδωσαν το προβάδισμα στους «δράκους», όμως οι Άντρε στο 63′ με πέναλτι, Τόζε στο 76′ και Ντάβιντσον στο 87′ πέτυχαν την απόλυτη ανατροπή για την Γκιμαράες.
Την πρώτη απώλεια βαθμών στο πρωτάθλημα και, μάλιστα σε ντέρμπι, είχε η Μπενφίκα. Τέσσερα 24ωρα πριν τη ρεβάνς των play off του Champions League με τον ΠΑΟΚ (29/08) στην Τούμπα, οι «Λουζιτανοί» παραχώρησαν ισοπαλία με σκορ 1-1 στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας μέσα στο «Ντα Λουζ», χάρις στο γκολ του Φέλιξ (πέρασε αλλαγή στο δεύτερο μέρος) τρία λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Η Σπόρτινγκ είχε προηγηθεί με το πέναλτι του Νάνι στο 64΄.
Η ενδεκάδα των «Λουζιτανών»: Βλαχοδήμος, Αλμέιδα, Ντίας, Ζαρντέλ, Γκριμάλντο, Πίζι (71΄ Φέλιξ), Φέισα, Φερνάντες, Σίλβα, Φερέιρα (71΄ Σεφέροβιτς), Σέρβι (58΄ Ζίφκοβιτς)