Σε παράταση η μάχη Ισπανίας-Ρωσίας για μια θέση στους “οκτώ”: 1-1 έληξε η κανονική διάρκεια

Σε παράταση οδηγήθηκε ο αγώνας Ισπανίας -Ρωσίας αφού η κανονική διάρκεια  βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1.

Η Ισπανία προηγήθηκε νωρίς, μόλις στο 12 λεπτό, με αυτογκόλ του Ιγκνάσεβιτς, υπό την πίεση του Σέρχιο Ράμος. Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά για την «Φούρια Ρόχα» με τον Ασένσιο, η λαβή που θύμιζε ελληνορωμαϊκή πάλη ανάμεσα σε Σέρχιο Ράμος και Σεργκέι Ιγκνασέβιτς είχε ως αποτέλεσμα να βρει η μπάλα στο πόδι του Ρώσου στόπερ και να καταλήξει στα δίχτυα του Ίγκορ Ακινφέεβ. Ήταν το 10ο αυτογκόλ σε αυτό το Μουντιάλ.

Η οικοδέσποινα, Ρωσία, ισοφάρισε από το σημείο του πέναλτι! Στο 40ο λεπτό, η μπάλα βρήκε τον αγκώνα του Πικέ στην κεφαλιά του Τζιούμπα. Μετά την κίτρινη κάρτα που αντίκρυσε ο Πικέ, ο Τζιούμπα έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία, κι ενώ ο Ντε Χέα έπεσε από την άλλη πλευρά, 1-1