Ο εξευτελισμός της Βραζιλίας δεν ήταν η μεγαλύτερη νίκη της Γερμανίας σε Μουντιάλ

Τα… φρένα της Γερμανίας έσπασαν στον αποψινό απολαυστικό… μονόλογο της κατά τη διάρκεια του ημιτελικού με τη διοργανώτρια του Μουντιάλ Βραζιλία, την οποία και συνέτριψε με 7-1. Ωστόσο, το τελικό σκορ δεν ήταν και το ευρύτερο στην Ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων, καθώς στην πρώτη θέση βρίσκεται το επιβλητικό 10-1 της Ουγγαρίας επί του Ελ Σαλβαδόρ στο Μουντιάλ του 1982 στην Ισπανία. Στη δεύτερη θέση βρίσκεται το 9-0 της Ουγγαρίας επί της Ν. Κορέας και της Γιουγκοσλαβίας απέναντι στο Ζαίρ.

Σχετικά με τις μεγαλύτερες νίκες των «πάντσερ» σε Παγκόσμιο Κύπελλο, το 8-0 επί της Σαουδικής Αραβίας το 2002 παραμένει η πιο ευρεία νίκη στην Ιστορία της Εθνικής Γερμανίας.

Το Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων παρουσιάζει τις 10 μεγαλύτερες νίκες στην Ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων και τις 10 μεγαλύτερες της Γερμανίας:

ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: Μαζική “αυτοκτονία” – Η Γερμανία (7-1) τη Βραζιλία

Παγκόσμιο σοκ. Η Βραζιλία έχασε από τη Γερμανία με 7-1. Είναι η χειρότερη ήττα στην ιστορία της σε παγκόσμιο κύπελλο. Η Βραζιλία κτέρρευσε από το πρώτο ημίχρονο του ημιτελικού η εθνική ομάδα της Βραζιλίας μπροστά στην επέλαση των «πάντσερ». Τέσσερα γκολ μπήκαν μέσα σε λίγα λεπτά, με το παιχνίδι να ήταν πλέον τελειωμένο από εκείνη τη στιγμή και την εθνική ομάδα της Γερμανίας να εξασφαλίζει με… περίπατο το εισιτήριο για τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Με τον πιο εμφαντικό τρόπο, λοιπόν, η Γερμανία έγινε η πρώτη φιναλίστ του τελικού του 20ού Παγκοσμίου Κυπέλλου. Παίζοντας ποδόσφαιρο…από άλλο πλανήτη τα «πάντσερ» διέλυσαν τη Βραζιλία με 7-1 και την Κυριακή το βράδυ στο «Μαρακανά» θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν το 4ο τρόπαιο στην ιστορία τους (πρώτο μετά το 1990).

Η εθνική ομάδα της Γερμανίας έγραψε απόψε ιστορία στο Μουντιάλ της Βραζιλίας, ενώ με δάκρυα στα μάτια παρακολουθούσαν τον ημιτελικό στις κερκίδες του γηπέδου στο Μπέλο Οριζόντε, χιλιάδες Βραζιλιάνοι.

Τα γκολ για την γερμανική ομάδα πέτυχαν ο Μίλερ στο 11ο λεπτό, Κλοζε στο 23ο, Κρόος στο 24ο και στο 26ο και ο Κεντίρα στο 29ο. Το έκτο και το έβδομο γκολ πέτυχε ο Σίρλε στο 69ο και στο 79ο λεπτό.

Το γκολ για τους Βραζιλιάνους πέτυχε ο Οσκαρ στο 90ο λεπτό, λίγο πριν σφυρίξει η λήξη του αγώνα.

GERMANIA-BRAZILIA02-08JULY2014

Πρώτος σκόρερ στην Ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων ο Κλόζε

Ο Μίροσλαβ Κλόζε «τιμώρησε» την «οικοδέσποινα» του Μουντιάλ Βραζιλία στο 23ο λεπτό του ημιτελικού και με το δεύτερο τέρμα του στη διοργάνωση έγραψε ιστορία, καθώς προσπέρασε τον Ρονάλντο στη λίστα των σκόρερ όλων των εποχών σε Παγκόσμια Κύπελλα και πλέον απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής με 16 τέρματα!

Το Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων σας παρουσιάζει την πρώτη πεντάδα των πρώτων σκόρερ στην Ιστορία των Μουντιάλ: