Νέα «εφτάρα» η εκπληκτική Αταλάντα με θύμα τη Λέτσε και γράφει ιστορία στην Ιταλία

Με το σημερινό 2-7, η Αταλάντα έφτασε τα 70 γκολ σε 25 ματς και είναι μακράν η πιο επιθετική ομάδα της Serie A στο ιατλικό πρωτάθλημα. EPA/MARCO LEZZI

Λίγες εβδομάδες μετά τη μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη της Ιστορίας της με 7-0 επί της Τορίνο, η Αταλάντα ξέσπασε με νέα εκτός έδρας εφτάρα!

«Θύμα» της αυτή τη φορά η Λέτσε η οποία κατάφερε να ισοφαρίσει 2-2 στο ημίχρονο, αλλά δέχτηκε πέντε γκολ στο δεύτερο 45λεπτο από τους εκπληκτικούς «Μπεργκαμάσκι» του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι.

Με το σημερινό 2-7, η Αταλάντα έφτασε τα 70 γκολ σε 25 ματς και είναι μακράν η πιο επιθετική ομάδα της Serie A, με δεύτερη την πρωτοπόρο Λάτσιο που έχει 60 γκολ σε 26 αγώνες.

Χατ-τρικ σημείωσε ο Ντουβάν Ζαπάτα, ενώ με τη Λέτσε αγωνίστηκε ως αλλαγή στο 63ο λεπτό ο Παναγιώτης Ταχτσίδης.