Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Παναθηναϊκό: Λύγισε στην παράταση και ηττήθηκε (94-91)από την Βαλένθια [video]

Βαλένθια-Παναθηναϊκός (94-91). Photo screenshot via youtube, EUROLEAGUE BASKETBALL

Ένα χαμένο ριμπάουντ στα 27΄΄ για τη λήξη της παράτασης (84-84κ.α.) και δύο σερί άστοχα τρίποντα σχεδόν στην εκπνοή, έδωσαν τέλος στο σερί του Παναθηναϊκού, ο οποίος μετά από τέσσερις διαδοχικές νίκες «έπεσε» στη Βαλένθια.

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 94-91 από τις «νυχτερίδες», για την 13η αγωνιστική της Euroleague, βλέποντας το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 6-7. Στον αντίποδα, η Βαλένθια ανέβηκε στο 6-7.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 44-41, 70-63, 84-84 κ.α., 94-91 παρ.

«Θερίζει» ο Ερυθρός Αστέρας του Ιβάνοβιτς

Την έκτη διαδοχική νίκη του, υπό τις οδηγίες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, πανηγύρισε ο Ερυθρός Αστέρας στο Βελιγράδι, κάμπτοντας με 77-73 την αντίσταση της Ζαλγκίρις Κάουνας, για την 13η αγωνιστική της Euroleague.

Με την νίκη τους οι Σέρβοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 7-6, «πατώντας» στην οκτάδα, ενώ οι Λιθουανοί υπέστησαν την τρίτη διαδοχική ήττα τους και έβδομη στο σύνολο.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές του Ερυθρού Αστέρα οι Λούκα Βιλντόσα και Νεμάνια Νέντοβιτς, σημειώνοντας 27 και 21 πόντους, αντίστοιχα, ενώ από τη Ζαλγκίρις πάλεψε ο Κίνας Έβανς με 18.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 36-37, 56-58, 77-73

Με 32 πόντους σε 27 λεπτά και 2/2 βολές στο φινάλε, ο Νάντο ντε Κολό οδήγησε τη Βιλερμπάν στη δεύτερη διαδοχική νίκη της, μετά το τεράστιο «διπλό» στη Βαρκελώνη.

Οι Γάλλοι επικράτησαν με 91-87 της Παρτίζαν, δύο ημέρες πριν υποδεχθούν στο Αστρομπάλ τον Ολυμπιακό. Η Βιλερμπάν πανηγύρισε την πέμπτη εφετινή νίκη της, τη στιγμή που οι Σέρβοι υποχώρησαν στο 4-9.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Νάντο ντε Κολό, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 5/7 δίποντα, 6/8 τρίποντα και 4/5 βολές, ενώ άξιος συμπαραστάτης του αναδείχθηκε ο Τζόνα Μάθιους με 14 πόντους. Από την Παρτιζάν ξεχώρισε ο Ντάντε Έξουμ με 26 πόντους, ενώ ο Ιωάννης Παπαπέτρου είχε 7 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 23 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 47-48, 73-66, 91-87

Πρώτο «διπλό» για Μακάμπι

Στο Μιλάνο, η Μακάμπι Τελ Αβίβ σημείωσε το πρώτο εφετινό «διπλό» της, μετά τη νίκη με 77-71 επί της Αρμάνι, που έφτασε τις εννέα σερί ήττες. Πλέον οι Ισραηλινοί βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 7-6 και παρέμειναν σε τροχιά πλέι οφ, τη στιγμή που οι Ιταλοί δεν μπορούν να… αναπνεύσουν στον βυθό της κατάταξης (3-10).

Ο Λορέντζο Μπράουν με 20 πόντους οδήγησε την επίθεση της Μακάμπι, ενώ από την Αρμάνι προσπάθησε ο Μπίλι Μπάρον με 18.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-32, 59-59, 71-77

Τέλος, στο Μόναχο, η Ρεάλ Μαδρίτης επέστρεψε με «διπλό» στα θετικά αποτελέσματα, περνώντας από την έδρα της μαχητικότατης Μπάγερν με το τελικό 68-64 και υποχρεώνοντας τους Γερμανούς στην ένατη ήττα τους. Με την αποψινή νίκη οι Ισπανοί ανέβηκαν στο 9-4, συνεχίζοντας «αγκαλιά» με τον Ολυμπιακό στην τρίτη θέση της κατάταξης.

Ο Έντι Ταβάρες ήταν και πάλι ο πολυτιμότερος παίκτης των νικητών με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ διψήφιοι ήταν οι Σέρχιο Γιουλ (11π.) και Τζανάν Μούσα (10π. και 2/2 βολές στα 13΄΄ για τη λήξη για το τελικό σκορ). Από τους Βαυαρούς έλαμψε ο Οθέλο Χάντερ με 14 πόντους και 4/8 τρίποντα (!).

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 39-42, 50-54, 64-68

Mε πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ
Αθήνα, Ελλάδα / Βαρκελόνη, Ισπανία

Ο Μέσι έκλεισε θέση στον τελικό της ζωής του: Επιβλητική η Αργεντινή σάρωσε με 3 – 0 την Κροατία [videos]