Φιλικές νίκες: Η Άρσεναλ την Τσέλσι, η Σίτι την Μπάγεν και η Μπαρτσελόνα την Ρεάλ [videos]

epa10089307 FC Barcelona Robert Lewandowski and Pablo Paez Gavira react, during a US pre-season game between FC Barcelona and Real Madrid, at Allegiant Stadium, in Las Vegas, Nevada, USA, 23 July 2023. EPA/JOE BUGLEWICZ

Συνεχίζεται η προετοιμασία των ομάδων για τη νέα σεζόν που ξεκινά ουσιαστικά τις επόμενες εβδομάδες με τα εθνικά πρωταθλήματα, συνδυάζοντας παράλληλα και τις εμπορικές συμφωνίες που φέρνουν έσοδα.

Η Άρσεναλ εξακολουθεί την επίδειξη δύναμης στα καλοκαιρινά φιλικά προετοιμασίας, αφού μετά τη Νυρεμβέργη (5-3), την Έβερτον (2-0) και την Ορλάντο Σίτι (3-1), διέλυσε με σκορ 4-0 την Τσέλσι στο Ορλάντο, στο πλαίσιο του Florida Cup.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα είχε τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ στον αγώνα: Ο Βραζιλιάνος διεθνής επιθετικός Γκαμπριέλ Ζεσούς, που έφτασε από τη Μάντσεστερ Σίτι, άνοιξε το σκορ στο 15′, ο Έντεγκααρντ διαμόρφωσε το 2-0 στο 26′, ενώ Σακά στο 66′ και Λοκόνγκα στις καθυστερήσεις του αγώνα, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ (4-0).

Ντεμπούτο με γκολ ο Χάαλαντ στη νίκη της Σίτι επί της Μπάγερν

Δώδεκα λεπτά χρειάστηκε ο Έρλινγκ Χάαλαντ για να σημειώσει το πρώτο του γκολ στο ντεμπούτο του με τη Μάντσεστερ Σίτι.

Τα κατάφερε στη φιλική νίκη (1-0) επί της Μπάγερν στο «Lambeau Field», ένα παιχνίδι που έγινε υπό δύσκολες καιρικές συνθήκες.

Μάλιστα αυτή ήταν η αιτία για την καθυστέρηση έναρξης του αγώνα για 15 λεπτά αλλά και μία διακοπή κατά τη διάρκειά του, με συνέπεια οι δύο ομάδες να αποφασίσουν να παίξουν δύο 40λεπτα.

Ο Νορβηγός διεθνής επιθετικός, που έφτασε από τη Ντόρτμουντ…άνοιξε λογαριασμό τερμάτων όταν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με προβολή στο 12ο λεπτό μετά από γύρισμα του Τζακ Γκρίλις από τα αριστερά.

Στο πρώτο της φιλικό στις ΗΠΑ η Σίτι είχε νικήσει με σκορ 2-1 την Κλαμπ Αμέρικα.

Η Μπαρτσελόνα 1-0 τη Ρεάλ Μαδρίτης με Ραφίνια στο Λας Βέγκας

O Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι δεν σκόραρε στο ντεμπούτο του με τη Μπαρτσελόνα, αλλά τη…λύση έδωσε ο Ραφίνια που σημείωσε ένα πανέμορφο γκολ (27’), με άπιαστο σουτ εκτός περιοχής, επιτρέποντας στους Καταλανούς να πανηγυρίσουν -φιλική- νίκη στο Clasico με τη Ρεάλ Μαδρίτης στο «Allegiant Stadium» του Λας Βέγκας

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Βάθκεθ (71′ Οντριοθόλα), Μιλιτάο (62′ Βαγέχο), Αλάμπα (46′ Νάτσο), Ρίντιγκερ (46′ Μεντί), Βαλβέρδε (46′ Μόντριτς), Τσουαμενί (46′ Κρόος), Καμαβινγκά (46′ Καζεμίρο), Ροντρίγκο (70′ Θεμπάγιος), Αζάρ (46′ Ασένσιο), Βινίσιους (70′ Ντίαθ)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν (62′ Πένα), Αραούχο (62′ Ντεστ), Κρίστενσεν (46′ Ντε Γιονγκ), Γκαρσία (62′ Πικέ), Άλμπα (46′ Μπαλντέ), Γκάβι (46′ Κεσιέ), Μπουσκέτς (62′ Νίκο Γκονσάλες), Πέδρι (62′ Σέρτζι Ρομπέρτο), Ραφίνια (62′ Ντεπάι), Λεβαντόβσκι (46′ Ομπαμεγιάνγκ), Φάτι (46′ Ντεμπελέ)