Η Ρεάλ νίκησε και Οσασούνα: Χρειάζεται από 0 έως 4 βαθμούς -το πολύ- για την 35η La Liga

File Photo: Στιγμιότυπο από παλαιότερο αγώνα με τους ποδοσφαιριστές της Ρεάλ Μαδρίτης Έντερ Μιλιτάο, Μάρκο Ασένσιο και Ντάνι Καρβαχάλ να πανηγυρίζουν. EPA/JESUS DIGES

Η Ρεάλ Μαδρίτης κερδίζει ακόμη και στις… μέτριες βραδιές της, ακόμα κι όταν δεν είναι στα «καλά» του ο Καρίμ Μπενζεμά.

Παρά το γεγονός ότι η Οσασούνα της έκανε «δύσκολη» τη ζωή στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 16η αγωνιστική, η “βασίλισσα” βρήκε τις λύσεις και έφυγε με νίκη 3-1, “καλπάζοντας” προς τον 35ο τίτλο της LaLiga στην Ιστορία της.

Κι όλα αυτά στο βράδυ που ο Μπενζεμά, νικήθηκε δύο φορές απ’ την άσπρη βούλα απ’ τον γκολκίπερ της Οσασούνα στο 52′ και στο 59′! Ο Αλάμπα έδωσε προβάδισμα στους Μαδριλένους στο 12′, με το Μπουντιμίρ να «απαντάει» ένα λεπτό αργότερα. Ο Ασένσιο στο 45′ έδωσε ξανά προβάδισμα στους «μερένχες» και ο Βάθκεθ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Έτσι και ενώ απομένουν 5 αγωνιστικές η Ρεάλ είναι στο +17 απ’ τη δεύτερη Ατλέτικο και στο +18 απ’ την Μπαρτσελόνα (δύο ματς λιγότερα) και τη Σεβίλλη (ένα ματς λιγότερο).