Η Λίβερπουλ συνέτριψε με 6-0 τη Λιντς, πλησίασε στους 3 βαθμούς τη Σίτι: Μεγάλες νίκες για Μπέρνλι, Κρίσταλ Πάλας [video]

FILE PHOTO: O ποδοσφαιριστής της Λίβερπουλ Μοχάμεντ Σαλάχ EPA, Tim Keeton

Με μεγάλους πρωταγωνιστές για άλλη μία φορά τους Μοχάμεντ Σαλάχ και Σάντιο Μανέ, οι οποίοι σημείωσαν από δύο γκολ (ο Αιγύπτιος είχε και την ασίστ στον Μάτιπ), η Λίβερπουλ συνέτριψε με 6-0 τη Λιντς στο εξ αναβολής παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής της Premier League.

Η Λίβερπουλ μείωσε πλέον στους 3 βαθμούς την απόστασή της απ’ την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι, 12 «στροφές» πριν από το φινάλε. Ο Φαν Ντάικ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε τελικό αποτέλεσμα, ενώ ο Κώστας Τσιμίκας έμεινε στον πάγκο σε όλο το παιχνίδι.

Στο «Turf Moor» η Μπέρνλι σημείωσε τεράστια νίκη επί της Τότεναμ (που μετράει πλέον 4 ήττες στα 5 τελευταία ματς) με 1-0, σε εξ αναβολής αγώνα για την 13η αγωνιστική, χάρις σε ένα γκολ του Μι στο 71′ και με το δεύτερο σερί «τρίποντό» της, πήρε πήρε τεράστια «ανάσα» στη μάχη της για την παραμονή στην Premier League.

Τεράστια νίκη, την πρώτη της στο πρωτάθλημα για το 2022, σημείωσε μετά η Κρίσταλ Πάλας που άφησε πίσω της το αρνητικό σερί των 6 τελευταίων αγώνων (3 ισοπαλίες και 3 ήττες) και με το εμφατικό 4-1 στην έδρα της Γουότφορντ (σε εξ αναβολής ματς για την 18η αγωνιστική), αρχίζει να αισθάνεται πολύ πιο άνετα στο βαθμολογικό πίνακα.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των εξ αναβολής αναμετρήσεων της 13ης, της 18ης και της 19ης αγωνιστικής της Premier League έχουν ως εξής: