Ο Έλληνας πρωταθλητής Κώστας Γκελαούζος τερμάτισε πρώτος στον 38ο Αυθεντικό Μαραθώνιο [video]

Ο Κώστας Γκελαούζος τερμάτισε πρώτος στον 38ος Αυθεντικό Μαραθώνιο. Photo screenshot via ERT

Ο Έλληνας πρωταθλητής Κώστας Γκελαούζος είναι ο αθλητής που τερμάτισε πρώτος στον 38ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας, εν μέσω χειροκροτημάτων και επευφημιών στο Παναθηναϊκό Στάδιο.

Ο αθλητής έκοψε την κορδέλα του τερματισμού 2:16:50 μετά την εκκίνηση, χρόνος που αποτελεί ατομικό ρεκόρ στην κλασική διαδρομή του Μαραθωνίου της Αθήνας.

Ο Κώστας Γκελαούζος, ο οποίος γεννήθηκε στην Άμφισσα στις 21 Νοεμβρίου 1990, με τον χρόνο τον οποίο πέτυχε στον Διεθνή Μαραθώνιο της Βαλένθια στις 6 Δεκεμβρίου 2020, 2:14:44, έγινε ο 6ος όλων των εποχών στην Ελλάδα.

Με 9.800 δρομείς διεξάγεται ο Αυθεντικός Μαραθώνιος: Κυκλοφοριακές ρυθμίσεις σε όλη τη διαδρομή του αγώνα