Μέσα από τα χέρια του για 3΄΄ έχασε το παγκόσμιο ρεκόρ ο Μπέκελε στο Μαραθώνιο του Βερολίνου

File Photo: Ο Αιθίοπας δρομέας μεγάλων αποστάσεων βραβεύεται με το χρυσό μετάλλιο μετά τη νίκη του στον Μαραθώνιο του Βερολίνου, Γερμανία, EPA, HAYOUNG JEON

Κυριολεκτικά δύο βήματα από ένα ιστορικό παγκόσμιο ρεκόρ, έφθασε ο 37χρονος Κενενίσα Μπέκελε.

Ο Αιθίοπας δρομέας μεγάλων αποστάσεων, τερμάτισε στον Μαραθώνιο του Βερολίνου, σε δύο ώρες, ένα λεπτό και 41 δευτερόλεπτα, ενώ το παγκόσμιο ρεκόρ του Κενυάτη, Ελιούντ Κιπτσόγκε είναι 2:01.39!

Στην κατηγορία των γυναικών, την πρώτη θέση πήρε η Ασετ Μπεκέρε από την Αιθιοπία με επίδοση δύο ώρες, 20 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα, ενώ το μεγάλο φαβορί, η Κενυάτισσα, Γκλάντις Τσιρόνο εγκατέλειψε.

ΑΠΕ-ΜΠΕ
29/09/2019

Δεν επιβεβαίωσε τις προσδοκίες ο Τεντόγλου: Κατέλαβε την 10η θέση στον τελικό του μήκους