Διαπρέπουν οι Έλληνες του εξωτερικού: Πρωταγωνιστές Δώνης, Κυριάκος και Μήτρογλου

Μπορεί οι περισσότεροι Ελληνες που αγωνίζονται στο εξωτερικό να γνώρισαν την ήττα, όμως δύο από αυτούς πρωταγωνίστησαν και είδαν το όνομά τους να κυριαρχεί στην ειδησεογραφία.

Ο πρώτος είναι ο Κυριάκος Παπαδόπουλος που σκόραρε για δεύτερη φορά με τη φανέλα του Αμβούργου, μόλις στη δεύτερη συμμετοχή του. Μάλιστα το απίστευτο είναι ότι και αυτό το γκολ σημειώθηκε εναντίον μιας πρώην ομάδας του, της Λειψείας η οποία δεν του έδωσε ούτε… μισή ευκαιρία τον προηγούμενο εξάμηνο όταν τον είχε στο δυναμικό της ως δανεικό.

Ο δεύτερος είναι ο Τάσος Δώνης της Νις που εξακολουθεί να ανεβάζει την τιμή της μετοχής του στο παγκόσμιο ποδοσφαιρικό χρηματιστήριο. Το γκολ που αναζητούσε εδώ και καιρό ήλθε την Κυριακή, όταν κλήθηκε εσπευσμένα από τον πάγκο να αντικαταστήσει τον τραυματία Πλε στο 43΄ και στο 59΄ σκόραρε μειώνοντας σε 2-1 εναντίον της Ρεν. Τελικά η Νις κατάφερε να πάρει ισοπαλία και ο 20χρονος γιος του Γιώργου Δώνη έδειξε πως δικαιούται περισσότερων ευκαιρίων.

Τέλος, την περασμένη Παρασκευή ο Κώστας Μήτρογλου πέτυχε δύο γκολ μέσα σε 10 λεπτά (25΄,35΄) στο 3-0 της Μπενφίκα επί της Αρούκα. Στο 41΄ αποβλήθηκε ο γκολκίπερ των «Αετών» Εντερσον Μοράες και ο προπονητής επέλεξε να «θυσιάσει» τον Ελληνα στράικερ. Ο «Μητρογκόλ» αντέδρασε εκνευρισμένα, αλλά λίγες ώρες μετά έσβησε τη φωτιά μέσω Twitter.

Η παρουσία των  Ελλήνων του εξωτερικού:

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): 90 λεπτά στην ήττα 2-0 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Εκτός αποστολής
Θανάσης Πέτσος (Φούλαμ): Εκτός αποστολής
Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ): Εκτός αποστολής

IΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Εμεινε στον πάγκο στην ήττα 0-2 από τη Χιχόν
Παναγιώτης Κονέ (Γρανάδα): Αγωνίζεται απόψε
Νίκος Βέργος (Ρεάλ Β): Αντικαταστάθηκε στο 75΄ στη νίκη 2-1 επί της Φουενλαμπράδα

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): 90 λεπτά στη νίκη 2-0 επί της Κροτόνε
Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Οπως πάντα 90 λεπτά, στην ήττα 3-0 από την Ουντινέζε
Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): 90 λεπτά στην ήττα 3-1 από τη Σαμπντόρια
Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): 90 λεπτά στην ήττα 3-1 από τη Σαμπντόρια
Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Εμεινε στον πάγκο στην ήττα 0-2 από τη Γιουβέντους
Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Εκτός αποστολής.
Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα): Εκτός αποστολής.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): 90 λεπτά στην ήττα-σοκ 2-0 από τη Ντάρμσταντ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): 90 λεπτά και σκόρερ του πρώτου γκολ στο 3-0 επι της Λειψίας
Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): 90 λεπτά στην ήττα 2-0 από τη Μάιντς
Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Ξεκίνησε βασικός , αλλά αντικαταστάθηκε στο 77΄ στην ήττα 2-0 από τη Μόναχο 1860
Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): 90 λεπτά στην ήττα 2-0 από τη Μόναχο 1860
Τάσος Λαγός (Βίτσμπουργκερ Κίκερς): Εκτός αποστολής.

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Μπήκε ως αλλαγή στο 43΄ και στο 59΄ πέτυχε το πρώτο γκολ της ομάδας του στο 2-2 με τη Ρεν

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Τραυματίας, χάνει όλη τη σεζόν
Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): 90 λεπτά στο 1-0 επί της Μπριζ.
Σωτήρης Νίνης (Μαλίν): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε στο 40΄ στη νίκη 2-1 επί της Βέστερλο
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στη νίκη (2-1) επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ.
Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): 90 λεπτά στην ήττα 0-3 από τη Μαλίν
Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): 90 λεπτά στην ήττα 0-3 από τη Μαλίν

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη 2-0 επί της Φίτεσε
Θανάσης Παπάζογλου (Ρόντα): Πέρασε αλλαγή στο 78΄ στο 2-2 με την Εράκλες
Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Πέτυχε δύο γκολ στο 3-0 επί της Αρούκα, αλλά αντικαταστάθηκε στο 41΄ λόγω αποβολής του τερματοφύλακα
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εμεινε στον πάγκο στο 3-0 επί της Αρούκα
Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Επαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη 1-0 επί της Τοντέλα

ΣΚΟΤΙΑ
Αλέξανδρος Τζιόλης (Χαρτς): 90 λεπτά στο ματς κυπέλλου με τη Χιμπέρνιαν (0-0)
Τάσος Αυλωνίτης (Χαρτς): 90 λεπτά στο ματς κυπέλλου με τη Χιμπέρνιαν (0-0)
Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Βασικός, αντικαταστάθηκε στο 54΄ στο ματς κυπέλλου με τη Ντανφέρμλιν (1-1)
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Εκτός αποστολής.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): 90 λεπτά στην πολύ σπουδαία νίκη 3-0 επί της Γκεντσλερμπιρλιγκί
Φάνης Γκέκας (Σίβασπορ): Μπήκε ως αλλαγή στο 69΄ στη νίκη 2-1 επί της Σαμσουνσπόρ