“Φτωχό” Σαββατοκύριακο για τους Έλληνες ποδοσφαιριστές του εξωτερικού

Αυτή η φορά φαίνεται πως θα είναι η τελευταία. Το Αμβούργο, η μοναδική ομάδα που δεν έχει υποβιβαστεί στα χρονικά της Μπουντεσλίγκα (από το 1963) βρίσκεται πλέον στο χείλος της καταστροφής.

Το 0-0 στον «τελικό» με τη Μάιντς αφήνει την ομάδα του Μπερντ Χόλερμπαχ στην προτελευαία θέση, επτά βαθμούς μακριά από την παραμονή κι ενώ απομένουν εννέα αγωνιστικές για το τέλος. Ετσι κυνηγάει πλέον ένα θαύμα ίσως μεγαλύτερο από αυτά των τελευταίων ετών. Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος έχει αγωνιστεί σε 23 ματς, όλα 90λεπτα, όμως δεν μπορεί να βοηθήσει την ομάδα του να αναμάμψει.

Κατά τα άλλα, το σαββατοκύριακο που πέρασε ήταν από τα πιο «φτωχά» στη συγκομιδή των Ελλήνων του εξωτερικού.

Αναλυτικά:

ΑΓΓΛΙΑ

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός, αντικαταστάθηκε στις καθυστερήσεις (90+5΄) στη νίκη 1-0 επί της Γουέστ Μπρομ

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): 90 λεπτά στη νίκη 1-0 επί της Γουέστ Μπρομ

Κώστας Σταφυλίδης (Στόουκ): Βασικός, αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο στο 0-0 με τη Σαουθάμπτον

Ντίνος Μαυροπάνος (Αρσεναλ): Εκτός αποστολής

IΣΠΑΝΙΑ

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): 90 λεπτά στη νίκη 2-0 επί της Μάλαγα

ΙΤΑΛΙΑ

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): 90 λεπτά στη σπουδαία νίκη 4-2 επί της Νάπολι στο Σαν Πάολο

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Εμεινε στον πάγκο στην ήττα 1-0 από τη ΣΠΑΛ

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Αναβολή αγώνα

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Εκτός αποστολής

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Εμεινε στον πάγκο στο εκτός έδρας 1-1 με τη Λειψία

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): 90 λεπτά στο 0-0 εντός έδρας με τη Μάιντς

Χρήστος Δώνης (Στουτγκάρδη): Εμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη 3-2 επί της Κολονίας

Γιώργος Κουτρουμπής (Σταντάρ Λιέγης): 90 λεπτά στη νίκη 3-2 επί της Μαλίν

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Βασικός, αντικαταστάθηκε στο 85΄ στην ήττα 1-2 από την παλιά του ομάδα, τη Λόκερεν

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Εκτός αποστολής

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Βασικός, αντικαταστάθηκε στο 70΄ στην εκτός έδρας νίκη 1-0 επί της Μπέβερεν

Στέλιος Κίτσιου (Σεντ Τρούιντεν): 90 λεπτά στο 0-0 με τη Σαρλερουά

Χρήστος Χαρίσης (Σεντ Τρούιντεν): Εκτός αποστολής

Δημήτρης Γούτας (Σεντ Τρούιντεν): Εμεινε στον πάγκο στο 0-0 με τη Σαρλερουά

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): 90 λεπτά στο 0-0 με τη Σεντ Τρούιντεν

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Βασικός, αντικαταστάθηκε στο 88΄ στην ήττα 2-1 από τη Μπριζ

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε ως αλλαγή στο 67΄ στη νίκη 5-0 επί της Μαρίτιμο

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Εμεινε στον πάγκο στη νίκη 3-0 επί της Μποαβίστα

ΔΑΝΙΑ

Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη 1-0 επί της Ααρχους

ΙΣΡΑΗΛ

Κλάους Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Αγωνίζεται σήμερα στο τοπικό ντέρμπι με τη Χαποέλ Χάιφα

ΡΟΥΜΑΝΙΑ

Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Βουκουρεστίου): Αγωνίζεται αύριο (6/3) για το κύπελλο Ρουμανίας

ΣΚΟΤΙΑ -Αναβολή αγωνιστικής λόγω κακοκαιρίας–

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον):

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον):

Χρυσοβαλάντης Κοζορώνης (Χάμιλτον):

ΤΟΥΡΚΙΑ

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): 90 λεπτά στην πολύ σπουδαία εκτός έδρας νίκη 1-0 επί της Γκεντσλερμπιρλιγκί

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Εμεινε στον πάγκο στην πολύ σπουδαία εκτός έδρας νίκη 1-0 επί της Γκεντσλερμπιρλιγκί