Το τρίτο ευρωπαϊκό «διπλό» πανηγύρισε ο Ερυθρός Αστέρας: Κέρδισε τη Ζενίτ με 65-58

Ο Ντράγκαν Σάκοτα έφυγε νικητής από τη Ρωσία. EPA, ANDREJ CUKIC

Το τρίτο εφετινό ευρωπαϊκό «διπλό», πανηγύρισε ο Ερυθρός Αστέρας, βελτιώνοντας -με τη δεύτερη διαδοχική νίκη – σε 7-9 το ρεκόρ του και παραμένοντας σε απόσταση αναπνοής από την οκτάδα της Euroleague.

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα πέρασε νικηφόρα με 65-58 από την Ρωσία, απέναντι στη Ζενίτ, για την 16η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Ρώσους στη δωδέκατη ήττα τους.

Η άμυνά του δευτέρου ημιχρόνου και κυρίως αυτή του τρίτου δεκαλέπτου, όταν κράτησε τη Ζενίτ στους 7 πόντους, έβαλε τις βάσεις της επιτυχίας για τους Σέρβους, οι οποίοι με πρωταγωνιστή τον Μπίλι Μπάρον στην επίθεση δεν… αγχώθηκαν μέχρι το τελικό 65-58.

Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε την αναμέτρηση με 26 πόντους, έχοντας στατιστικά για σεμινάριο (4/4δ., 5/6τρ., 3/4β.), προσθέτοντας στην σπουδαία εμφάνιση του 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 6 κερδισμένα φάουλ και μόλις 1 λάθος σε 27 λεπτά συμμετοχής. Από τη Ζενίτ ξεχώρισε Όστιν Χόλινς με 14 πόντους.