Τα παιδιά της Γρανάδα ταπείνωσαν την Μπαρτσελόνα και «πάτησαν» κορυφή στην Ισπανία

Οι παίκτες της Γρανάδα πανηγυρίζουν τη νίκη επί της Μπαρτσελόνα. Φωτογραφία via ΑΠΕ-ΜΠΕ

Απογοητευτική σε ακόμη ένα εκτός έδρας παιχνίδι η Μπαρτσελόνα, γνώρισε την ήττα με 2-0 από τη Γρανάδα και παρέμεινε χωρίς νίκη μακριά από το «Καμπ Νου» τη φετινή σεζόν.

Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Αζίζ εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Ζούνιορ Φίρπο (ο οποίος έκανε εφιαλτικό ντεμπούτο με τους «μπλαουγκράνα» και αντικαταστάθηκε άρον-άρον στο ημίχρονο) και άνοιξε το σκορ. Οι Καταλανοί ήταν εντελώς νωθροί και ασύνδετοι και η εικόνα τους δεν άλλαξε ούτε με την είσοδο στο ματς των Μέσι και Ανσού Φατί.

Αντίθετα, η τρίτη αλλαγή του Ερνέστο Βαλβέρδε, ο Αρτούρο Βιδάλ, έκανε ένα αχρείαστο πέναλτι στο 66΄ και ο Βαντίγιο διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων, που με τη νίκη αυτή έπιασαν τη Σεβίλη και την Ατλέτικο στην κορυφή της βαθμολογίας. Την ίδια ώρα, η Μπαρτσελόνα είναι έβδομη (μπορεί να πέσει κι άλλο σήμερα), έχοντας μόλις ένα βαθμό σε τρεις εκτός έδρας αναμετρήσεις.