Χάλκινο μετάλλιο για τον Νικολάου στο Παγκόσμιο Κύπελλο Σκοποβολής Αθλητών με αναπηρίες

Άλλη μια επιτυχία της κυπριακής σκοποβολής, αποτελεί το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε στο Παγκόσμιο Κύπελλο Σκοποβολής για Αθλητές με Αναπηρίες, ο Κύπριος αθλητής Νεόφυτος Νικολάου στο παραολυμπιακό τραπ.

Σύμφωνα με ανακοίνωση της ΣΚΟΚ, ο Νεόφυτος, ο οποίος αγωνίζεται στην κατηγορία PT1 (αθλητές σε τροχοκάθισμα) πέρασε από τον προκριματικό με 100/125 και με 25/40 στον τελικό εξασφάλισε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Αυστραλός Σκότι Μπράιντον με 102/125 και 36/50 στον τελικό, ενώ ο Ιταλός Ορέστε Λάι ήταν ο «αργυρός» νικητής με 104/125 και 31/50.

Στον ίδιο αγώνα πήραν μέρος άλλοι τρεις Κύπριοι σκοπευτές με κινητικά προβλήματα. Ο Ραφαήλ Μαρκουλλής με 88/125 τερμάτισε στην έβδομη θέση στην κατηγορία PT3 (πρόβλημα στα άνω άκρα) και ο Νίκος Δημητρίου 16ος στην κατηγορία PT2 (πρόβλημα στα κάτω άκρα), με 78/125.

Σ’ αυτή την κατηγορία το χρυσό μετάλλιο εξασφάλισε ο Ιταλός Φρανζέσκο Νεσπέτσα, το αργυρό ο Ισπανός Αντόνιο Μόρα Μπρίνας και το χάλκινο ο Ιταλός Πάολο Μπορτολίν.

Στην κατηγορία PT3, πρώτευσε ο Φιλανδός Βέσα Γιάβρινεν, ενώ οι Ιταλοί Σαβέριο Τσουτσίτι και Ραφαέλε Ταλάμο περιορίστηκαν στο αργυρό και χάλκινο μετάλλιο αντίστοιχα. Στην ίδια κατηγορία αγωνίστηκε και ο Κύπριος αθλητής Μάριος Στυλιανού για MQS, όπου πέτυχε 51/100.