Παγκόσμιο πρωτάθλημα χειροπάλης: Ασημένιο μετάλλιο ο Ασλανίδης, χάλκινα οι Μπατσινίλας και Αντωνιάδης

FILE PHOTO: Ο δεύτερος στον κόσμο Χρήστος Ασλανίδης (Δ) σε αναμέτρηση με τον πρώην παγκόσμιο πρωταθλητη Γιώργο Χαραλαμπόπουλο (Α) από το πανελλήνιο κύπελλο χειροπάλης screenshot via youtube (https://www.youtube.com/watch?v=UGh04e7nclk)

Με ακόμη τρία μετάλλια ολοκλήρωσε η ελληνική αποστολή τις προσπάθειές της στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα χειροπάλης «Λουτράκι 2024». Συνολικά η «γαλανόλευκη» αποστολή πανηγύρισε έξι μετάλλια στους Senior της διοργάνωσης, δύο ασημένια και τέσσερα χάλκινα.

Ο Χρήστος Ασλανίδης πήρε την δεύτερη θέση στον κόσμο στην κατηγορία των 70 κιλών με το δεξί χέρι. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε να νικήσει όλους τους αντιπάλους του και να προκριθεί στον τελικό, όπου πάλεψε για το χρυσό μετάλλιο, έχοντας τη βοήθεια του κοινού, ωστόσο λύγισε και πανηγύρισε την επιτυχία του από το δεύτερο σκαλί του βάθρου.

Στο μεταξύ, ο Ηλίας Μπατσινίλας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 105 κιλά. Αφού πήρε τη «ρεβάνς» από τον δευτεραθλητή κόσμου με το αριστερό χέρι, Χρήστο Παπαδόπουλο, ο Έλληνας πρωταθλητής βρήκε τον δρόμο προς το βάθρο και κατάφερε να ανέβει στο τρίτο σκαλί του.

Στα 95 κιλά ο Κωνσταντίνος Αντωνιάδης υπερέβαλε εαυτόν και, σημειώνοντας δύο νίκες στα τελευταία τρία συνεχόμενα παιχνίδια του απέναντι σε πρωταθλητές με περισσότερα κιλά, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Οι υπόλοιποι Έλληνες είχαν πολύ καλή παρουσία και καλά πλασαρίσματα στις κατηγορίες τους.

Στους Senior του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Χειροπάλης «Λουτράκι 2024» η Ελλάδα εκπροσωπήθηκε από 19 αθλητές στο στυλ με το δεξί χέρι.