«Τρίποντο»… ψυχολογίας για Βισίνιους και Ρεάλ Μαδρίτης: 2-0 την Σοσιεδάδ στη χώρα των Βάσκων πριν το Champions League

epa11604919 Real Madrid’s Kylian Mbappe celebrates with teammates after scoring the 0-2 goal during the Spanish LaLiga soccer match between Real Sociedad and Real Madrid, in San Sebastian, northern Spain, 14 September 2024. EPA/JAVI COLMENERO

Όπως ακριβώς είχε κάνει και στην 3η αγωνιστική στην έδρα της Λας Πάλμας, στο ίδιο λεπτό (68ο) και με τον ίδιο τρόπο (πέναλτι), ο Βινίσιους Τζούνιορ βρήκε για 2η φορά το δρόμο προς τα δίχτυα στη La Liga για λογαριασμό της Ρεάλ Μαδρίτης.

Η μόνη διαφορά είναι ότι με το χθεσινοβραδινό του τέρμα άνοιξε το δρόμο στη «βασίλισσα» για να φύγει με «διπλό» από το Σαν Σεμπαστιάν (2-0), ενώ εκείνο με τη Λας Πάλμας είχε «σώσει την παρτίδα» με το τελικό (1-1).

Ένα γκολ που χρειαζόταν πάρα πολύ ο διεθνής Βραζιλιάνος επιθετικός, μετά την κριτική που δέχεται για το μέτριο ξεκίνημα που πραγματοποιεί στο ξεκίνημα της σεζόν.

Ήταν το δεύτερό του στο πρωτάθλημα και λίγο αργότερα ήρθε ο Μπαπέ και αυτός από την «άσπρη βούλα» να «γράψει» το τελικό σκορ και να χαρίσει στην ομάδα του Κάρλο Αντσελότι τη δεύτερη σερί νίκη της και τρίτη στο πρωτάθλημα.

• Παράλληλα, το αποτέλεσμα αυτό στην «χώρα των Βάσκων» ανεβάζει στα ύψη τη ψυχολογία των «μερένχες» ενόψει του πρώτου ματς που θα δώσουν στο Champions League το βράδυ της ερχόμενης Τρίτης (17/9) στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» με τη Στουτγκάρδη.

Με το γκολ του Χεσούς Νάβας στο 27ο λεπτό η Σεβίλη λύγισε στην έδρα της την αντίσταση της Χετάφε και πήρε την πρώτη φετινή νίκη της (1-0), ενώ νωρίτερα η Εσπανιόλ με το χατ τρικ του Χάβι Πουάδο πήρε μεγάλο «τρίποντο» με 3-2 επί της Αλαβές.

Σπουδαία νίκη και για τη Βιγιαρεάλ με διπλό στην έδρα της Μαγιόρκα (2-1).