Euroleague: «Πράσινη» απόδραση από την Κωνσταντινούπολη – Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Φενέρμπαχτσε με 76-81 με ηγέτη τον Κώστα Σλούκα [videos]

Μπροστάρης ο Σλούκας στην νίκη του Παναθηναϊκού επί της Φενέρμπαχτσε. Teaser via [email protected]/

Ο Παναθηναϊκός κινδύνεψε να απολέσει ένα παιχνίδι που έλεγχε στο μεγαλύτερο μέρος του, αλλά στα τελευταία λεπτά συνήλθε από το επιθετικό μπλακ άουτ του.

Με ένα ηρωϊκό comeback, έφυγε με το «διπλό» από την Πόλη , για την 5η αγωνιστική της Euroleague, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά από δύο σερί ήττες.

Αφού δέχθηκε ένα σερί 14-0 στα πρώτα έξι λεπτά της τέταρτης περιόδου, αψήφισε τις απουσίες του (Μήτογλου, Παπαπέτρου, Γκριγκόνις, Μωραΐτης) και με μπροστάρη τον Κώστα Σλούκα που πέτυχε κρίσμα σουτ ανέτρεψε το σκορ, βάζοντας πέντε μαζεμένους πόντους για να μετατρέψει το 73-70 σε 73-75 στα 57″ πριν το τέλος

Η κόρνα της λήξης βρήκε τους «πράσινους» νικητές με 81-76 της Φενερμπαχτσέ, βελτίωσαν σε 3-2 το ρεκόρ τους και υποχρέωσαν την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στη δεύτερη ήττα της.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 35-46, 54-62, 76-81

Με πληροφορίες μέσω ΑΠΕ-ΜΠΕ

UEFA: «Βαριά» ποινή για δύο διεθνείς Πολωνούς διαιτητές * Μέθυσαν πριν από αγώνα, έκλεψαν μια πινακίδα και δέχθηκαν «κόκκινη κάρτα» έως τη λήξη της σεζόν