Ο Ολυμπιακός διατήρησε το τρόπαιο του Σούπερ Καπ: Επικράτησε του Παναθηναϊκού με 86-85

FILE PHOTO Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας, δίνει οδηγίες ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ

Ο πρώτος τίτλος της νέας αγωνιστικής περιόδου (2024-25) κατακτήθηκε από τον Ολυμπιακό, που διατήρησε το τρόπαιο του Σούπερ Καπ επικρατώντας στον τελικό του Παναθηναϊκού με 86-85 στο φάιναλ-4 της Ρόδου.

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στην κατάκτηση του τρίτου συνεχή τίτλου στη διοργάνωση, επικρατώντας όπως και πέρυσι των «πράσινων» στον τελικό, σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, στο οποίο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασε στη νίκη λίγο πιο άνετα από όσο δείχνει το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 38-45, 62-63, 85-86

Το πρώτο ντέρμπι «αιωνίων» της σεζόν ήταν έντονο, δυνατό και προάγγελος του τι θα ακολουθήσει ανάμεσα στις δύο καλύτερες ομάδες της Ευρώπης, παρά την ένταση που δημιουργήθηκε δευτερόλεπτα πίσω από τον πάγκο του Παναθηναϊκού, ανάμεσα στον Λεσόρ και σε οπαδούς.

Η πειραϊκή ομάδα έκανε πρεμιέρα με τίτλο στη νέα και πολύ απαιτητική χρονιά, επικρατώντας όπως και πέρυσι, στο ίδιο γήπεδο, απέναντι στον ίδιο αντίπαλο.

Με τον Ντόρσεϊ να οδηγεί την επίθεση στο ξεκίνημα οι μετέπειτα νικητές προηγήθηκαν με 10-6, όταν ένα κάρφωμα του Ράιτ διέλυσε την στεφάνη και ο αγώνας διακόπηκε για περίπου 20 λεπτά.

Ο Ντόρσεϊ με το τέταρτο τρίποντό του έκανε το 21-14 στο 8΄ και ήταν ο ίδιος που σκόραρε για το 36-33, με τον Βεζένκοφ να γράφει με απίθανο σουτ το 41-33 και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 45-38 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γκριγκόνις άρχισε να σκοράρει με συνέπεια και οδήγησε τον Παναθηναϊκό στο προσπέρασμα με 62-57΄ (29΄), πριν με μίνι σερί 6-0 οι «ερυθρόλευκοι» ξαναπεράσουν με έναν πόντο (63-62) στο 30΄.

Ο Πετρούσεφ με γκολ-φάουλ διαμόρφωσε το 72-67 (35΄), ο Βεζένκοβ με τρίποντο το 77-73 και με 2/2 βολές ο Ράιτ το 79-73 (38΄). Οι παίκτες του Αταμάν έβαλαν κάποια μεγάλα σουτ και κρατήθηκαν κοντά στο σκορ με τον Ναν να σκοράρει με τρίποντο στη λήξη του χρόνου για το τελικό 86-85.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Παπαπέτρου 6 (0/3 τρίποντα), Γκραντ 12 (0/3 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Ναν 15 (3/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 λάθη), Λεσόρ 11 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Καλαϊτζάκης, Σλούκας 18 (4/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 2 λάθη), Γκριγκονις 19 (4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 2 (4 ριμπάουντ), Γιούρτσεβεν 2 (2 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουίλιαμς-Γκος 3 (1/1 τρίποντο, 4 ασίστ, 2 λάθη(, Ράιτ 9 (6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 20 (3/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 19 (1/1 δίποντο, 4/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ),Φουρνιέ 7 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γουόκαπ 4 (4 ριμπαουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη), Βιλντόσα 4, Παπανικολάου, Πίτερς 2, Πετρούσεβ 18 (6/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ)

Βάφτηκε «κίτρινη» η Θεσσαλονίκη: Με 1-0 νίκησε ο Αρης τον ΠΑΟΚ- Ο Μάνου Γκαρθία ήταν ο «εκτελεστής»