Σαρώνει τα μετάλλια η ελληνική κωπηλασία: “Ασημένιοι” η Ζωή Φίτσιου και ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

FILE PHOTO: epa11518341 Bronze medalists Dimitra Eleni Kontou and Zoi Fitsiou of Greece celebrate during the medals ceremony of the Lightweight Women’s Double Sculls Final A of the Rowing competitions in the Paris 2024 Olympic Games, at the Vaires-sur-Marne Nautical Stadium in Vaires-sur-Marne, France, 02 August 2024. EPA, MAXIM SHIPENKOV

Μετά το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι, μαζί με τη Μιλένα Κοντού (διπλό σκιφ ελαφρών βαρών), η Ζωή Φίτσιου κατέκτησε το βράσυ του Σαββάτου το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κωπηλασίας στην Αγία Αικατερίνη του Καναδά.

Αν και στον τελικό είχε προκριθεί με τον καλύτερο χρόνο από τις ημιτελικές σειρές, στον συγκλονιστικό τελικό, μετά από μάχη, πέρασε δεύτερη τη γραμμή του φίνις, με χρόνο 7:31.65. To χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ρουμάνα Ιονέλα Λίβια Κόζμιουτς με χρόνο 07:29.92, δηλαδή λιγότερο από 2 δεύτερα μπροστά από τη Ζωή Φίτσιου. Το χάλκινο μετάλλιο κρέμασε στο στήθος η Σιόμπχαν Μακκρόαν από την Ιρλανδία με 07:32.94.

Παράλληλα, ο έτερος «χάλκινος» Ολυμπιονίκης του Παρισιού, ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου, αναδείχτηκε επίσης «ασημένιος» Παγκόσμιος Πρωταθλητής. Στον τελικό του σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών, ο Έλληνας κωπηλάτης τερμάτισε στην 2η θέση με χρόνο 7:31.65. Έδωσε μάχη με τον Ιρλανδό Πολ Ο’Ντόνοβαν που όμως πέρασε κατά 2΄΄ νωρίτερα τη γραμμή του τερματισμού. Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Πολ Ο’Ντόνοβαν είχε επίδοση 06:49.68. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Ιταλός Νιλς Τόρε με 06:52.64.