Conference League: «Εξάσφαιρη» η Ομόνοια εξασφάλισε το εισιτήριο για το Group Stage * Ήττα στις λεπτομέρειες για την Πάφο

Πανηγυρισμοί για την Ομόνοια μετά το εκκωφαντικό 6-0. photo via omonoiafc.com/

Το «εισιτήριό» της για το Group Stage του Conference League σφράγισε κατά 99,9% της Ομόνοια, καθώς συνέτριψε τη Ζίρε από το Αζερμπαϊτζάν με 6-0 στο νέο «ΓΣΠ» και μετέτρεψε σε… τυπική διαδικασία τη ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης (29/8).

Οι «τριφυλλοφόροι» σημείωσαν από τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος προηγήθηκαν με 3-0 χάρις στα γκολ των Χαμάς (13′), Σεμέδο (34′ πέν.), Στεπίνσκι (45’+1′), ενώ συνέχισαν το… πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο με τα τέρματα των Στεπίνσκι (54′), Εβάντρο (60′) και Σεμέδο (70′). Στο 31′ ο Σεμέδο έχασε πέναλτι για την Ομόνοια για να δώσει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις στη νίκη της ομάδας του.

Λίγο αργότερα η Πάφος ηττήθηκε με 1-0 απ’ την Κλουζ του Παναγιώτη Ταχτσίδη στη Ρουμανία και θα ψάξει την ανατροπή την επόμενη εβδομάδα στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Ο Κορένικα στο 17′ σημείωσε το μοναδικό γκολ για την Κλουζ, η οποία έμεινε με δέκα παίκτες στο 40′ μετά την απευθείας αποβολή του Ντέατς, αλλά η Πάφος δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημά της για να βρει γκολ ισοφάρισης ως το φινάλε.

Στις πρώτες αναμετρήσεις των play-off του Conference League 2024/25 σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: