Euro 2024: Η Ισπανία επιβλήθηκε της Ιταλίας με 1- 0 * «Φτωχό» σκόρ για ένα 90λεπτο επίδειξης δύναμης και ανωτερότητας [highlights]

epa11426890 Players of Spain celebrate winning the UEFA EURO 2024 group B soccer match between Spain and Italy, in Gelsenkirchen, Germany, 20 June 2024. EPA/GEORGI LICOVSKI

Πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση, η Ισπανία νίκησε 1-0 την Ιταλία στο Γκελζενκίρχεν και εξασφάλισε την πρώτη θέση του 2ου ομίλου στο EURO 2024.

Παρά το «φτωχό» σκορ, το οποίο μάλιστα διαμορφώθηκε από αυτογκόλ (Καλαφιόρι 55΄), το ματς ήταν μία 90λεπτη επίδειξη δύναμης και ανωτερότητας για την Ισπανία που προκρίθηκε με συνοπτικές διαδικασίες στους «16».

Ο Νίκο Γουίλιμς ψηφίστηκε ως ο κορυφαίος παίκτης στη νίκη της Ισπανίας επί της Ιταλίας

. Ο μεσοεπιθετικός της Αθλέτικ Μπιλμπάο ήταν όλα τα… λεφτά για την ισπανική ομάδα, καθώς απ’ τα πόδια του και τη δική του χαμηλή σέντρα προς την ιταλική περιοχή, βρήκε η μπάλα στα πόδια του Καλαφιόρι και κατέληξε στα δίχτυα του Ντοναρούμα. Σε 78 λεπτά είχε δύο προσπάθειες για γκολ, ενώ κάλυψε απόσταση 8,6 χιλιομέτρων μέσα στο γήπεδο.

Mε πληροφορίες από ΑΠΕ – ΜΠΕ

Euro 2024: Αν και δεν ήταν καλή, η Αγγλία με το 1-1 με τη Δανία βρίσκεται με το ένα πόδι στους «16» [highlights]