Basketball Champions League: Δεν τα κατάφερε στη Μάλαγα το Λαύριο – Ηττήθηκε από την Ουνικάχα με 86-70

Photo Στιγμιότυπο από το παιχνίδι Λαύριο-Μάλαγα. Screenshot via Championsleague.basketball

Δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη το Λαύριο απέναντι στην ισπανική Ουνικάχα Μάλαγα και ηττήθηκε με το τελικό 86-70, για τη 2η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Όπως αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη γνώρισε την πρώτη της ήττα στον 3ο όμιλο της διοργάνωσης. Στον αντίποδα, οι Ισπανοί έγραψαν το «δύο στα δύο».

Το Λαύριο εκτροχιάστηκε στη δεύτερη περίοδο, όταν «εγκλωβίστηκε» στην αντίπαλη άμυνα και δέχθηκε επιμέρους σκορ 25-15, με το οποίο η Ουνικάχα εξασφάλισε μία διψήφια διαφορά (45-35 στο 20΄).

Η ελληνική ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει στο τρίτο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας στροφές στην επίθεση, αλλά με την άμυνα σε… καταστολή δεν κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ. Στον επίλογο του αγώνα, το Λαύριο πλήρωσε την αστοχία της από τα 6.75 (5/23 τρίποντα) και τα λάθη, δείχνοντας ανήμπορη να φανεί απειλητική.

Πρώτος σκόρερ του Λαυρίου ο Τάισον Κάρτερ με 21 πόντους, ενώ από την Ουνικάχα έλαμψε ο Μπριθουέλα με 16.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 45-35, 66-56, 86-70

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Κατσικάρης): Αμπρομάιτις 15 (1), Αλόνσο 9 (2), Μπουτέιγ 13 (1), Κόουλ 7 (1), Νόζα 2, Μπαρέιρο 9 (2), Μπριθουέλα 16 (2), Ντίαθ, Έρικ 6, Φερνάντεθ 9 (1).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μπλερ, Λιούις 14 (1), Νικολαΐδης 2, Περσίδης, Βουλγαρόπουλος 2, Αμίνου 2, Κάρτερ 21 (3), Γερομιχαλός 3 (1), Γκόινς, Κακλαμανάκης 10, Μουράτος 8, Σμιθ 8.

Πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

Βασίλης Σπανούλης: «Η ζωή μου εκτός παρκέ είναι υπέροχη. Είναι κάτι που μου έχει λείψει»