Και δεν τον άφησαν να χτυπήσει το πέναλτι και αλλαγή ο Μέσι: Για το καλό της ομάδας, λέει ο Ποτσετίνο

Ο Μέσι… συγχαίρει τον Νειμάρ για το γκολ που πέτυχε κατά της Λιόν, με εκτέλεση πέναλτι epa09477229 EPA/IAN LANGSDON

Η αλλαγή του Λιονέλ Μέσι στο ντέρμπι με την Λιόν προκάλεσε πολλές απορίες στον Αργεντίνο σούπερ σταρ, καθώς και στους φιλάθλους της Παρί Σεν Ζερμέν.

Όπως ήταν λογικό οι δημοσιογράφοι ρώτησαν τον Μαουρίσιο Ποτσετίνο για τους λόγους που αντικατέστησε τον Μέσι

«Πήρα την απόφαση να κάνω αλλαγή τον Λέο Μέσι για να τον προστατέψω από πιθανούς τραυματισμούς. Έχουμε σημαντικά παιχνίδια μπροστά μας και θέλουμε να τον προστατεύσουμε», τόνισε αρχικά ο προπονητής της Παρί και πρόσθεσε:

«Παίρνω αποφάσεις κατά τη διάρκεια του αγώνα έχοντας στο μυαλό του μου το καλό της ομάδας και των παικτών της. Κάποιες φορές αρέσουν στους παίκτες οι αποφάσεις μου και άλλες φορές δεν τους αρέσουν. Η αντίδραση του Μέσι; Τον ρώτησα πως τα πήγαινε και μου είπε καλά, όμως δεν έδειχνε καλά, έτσι δεν είναι;».

Στην κορυφή με το απόλυτο η Παρί

Ο Λιονέλ Μέσι δεν βρήκε ούτε απόψε το πρώτο γκολ με τη φανέλα της Παρί Σεν Ζερμέν, όμως τα «κάστανα» έβγαλε από τη… φωτιά ένας συμπατριώτης του. Ο Μάουρο Ικάρντι σκόραρε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και διαμόρφωσε το 2-1 για τους Παριζιάνους απέναντι στη Λιόν, που μέχρι τότε είχε βάλει δύσκολα στην ομάδα του Ποτσετίνο.

Οι «Λιονέ» είχαν προηγηθεί με τον Πακετά στο 54΄, κι αφού πιο πριν ένα φοβερό φάουλ του Μέσι από τα 30 μέτρα τράνταξε το δοκάρι. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Νεϊμάρ στο 66΄ και πήραν τελικά την έκτη νίκη σε έξι αγώνες με τον τρόπο που προαναφέρθηκε.