Ασταμάτητη η Μπάγερν Μονάχου: Ισοπέδωσε την Μπόχουμ με 7–0

Photo Οι παίκτες της Μπάγερν Μονάχου πανηγυρίζουν την επίτευξη του 2-0 κόντρα στην Μπόχουμ, στις 18 Σεπτεμβρίου 2021. EPA/LUKAS BARTH-TUTTAS μέσω ΚΥΠΕ

Μετά την παράσταση απέναντι στην Μπαρτσελόνα, η Μπάγερν Μονάχου ισοπέδωσε την Μπόχουμ στο «Αλιάντς Αρένα», σε ένα παιχνίδι για το γερμανικό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν πέτυχε ευρεία νίκη με 7-0, ελέγχοντας απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού από το πρώτο λεπτό, όπως αναφέρει το ρεπορτπάζ της ΕΡΤ.

Στο 17’ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν χάρη στην εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λερόι Σανέ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Γερμανός μεσοεπιθετικός πάσαρε στον Γιόσουα Κίμιχ που με πλασέ εντός περιοχής έκανε το 2–0.

epa09474888 Ο Σανέ πανηγυρίζει το 1-0. EPA/LUKAS BARTH-TUTTAS μέσω ΚΥΠΕ

Στο 32’ ο Σερτζ Γκνάμπρι ολοκλήρωσε την όμορφη ατομική του ενέργεια, με διαγώνιο σουτ που νίκησε τον Ρίμαν για να τριπλασιάσει τα τέρματα της Μπάγερν.

Δύο λεπτά πριν από την ανάπαυλα, έγινε το 4–0 μετά το αυτογκόλ του Βασίλη Λαμπρόπουλου και στο 61’ ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έγραψε ξανά ιστορία, σκοράροντας σε 13 συνεχόμενα εντός έδρας παιχνίδια με το 5–0 από την πάσα του Γκνάμπρι.

Έπειτα από μόλις τέσσερα λεπτά, ο δείκτης ανέβηκε στο νούμερο έξι καθώς o Κίμιχ εκμεταλλεύτηκε την τροφοδότηση του Γκορέτσκα και έγραψε το 6–0.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τον Τσούπο–Μοτίνγκ στο 79’.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα:

• Χέρτα Βερολίνου–Γκρόιτερ Φιρτ: 2–1 (61΄ Εκέλενκαμπ, 79΄αυτ. Μπάουερ – 57΄ πεν. Χργκότα).
  • Μπάγερν Μονάχου-Μπόχουμ: 7–0
  • Μάιντς-Φράιμπουργκ: 0–0
  • Άουγκσμπουργκ-Γκλάντμπαχ: 1–0 (80′ Νιντερλέχνερ)
  • Αρμίνια Μπίλεφελντ-Χοφενχάιμ: 0–0