Ανατροπή στο Μεστάγια και κορυφή για τη Ρεάλ: Δεν τα παρατάμε ποτέ λέει ο Αντσελότι

FILE PHOTO: Ο Κάρλο Αντσελότι δίνει οδηγίες κατά τη διάρκεια του αγώνα της Ρεάλ με την Βαλένθια. EPA, Kai Foersterling

Η Ρεάλ Μαδρίτης έφυγε με τεράστια νίκη (2-1) απέναντι στη Βαλένθια, στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής.

Πέρασε μόνη πρώτη στη βαθμολογία και ταυτόχρονα υποχρέωσε τις «νυχτερίδες» στην πρώτη φετινή ήττα τους.

Για να συμβεί αυτό, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι χρειάστηκε να κάνει μια εκπληκτική ανατροπή, αφού ως στο 86ο λεπτό κυνηγούσε στο σκορ. Όλα έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο σε αυτό το παιχνίδι, καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 66΄ με τον Ντούρο.

Ενώ το χρονόμετρο πλησίαζε το 90΄, στο 86ο λεπτό ο Βινίσιους να ισοφαρίσει για τη «βασίλισσα» από ασίστ του Μπενζεμά και τρία λεπτά αργότερα οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τον Βραζιλιάνο να βρίσκει τον Γάλλο κι εκείνος να εκτελεί τον Μαμαρντασβίλι για το 1-2.

Αντσελότι: «Δεν τα παρατάμε ποτέ»

Ο Ιταλός τεχνικός της «βασίλισσας», Κάρλο Αντσελότι, μίλησε με τα καλύτερα λόγια για την ομάδα του: «Έχω μια ομάδα που δε σταματάει να προσπαθεί, είτε όταν παίζει καλά, είτε όταν παίζει άσχημα. Αυτή η ομάδα δεν τα παρατάει ποτέ και πιστεύει ως το τέλος. Αυτό νιώθω ότι έγινε και τώρα. Δεν παίξαμε καλά. Δεν είχαμε ενέργεια για να αμυνθούμε όπως πρέπει και ήμασταν συνήθως δεύτεροι στις μονομαχίες. Οι αλλαγές έφεραν φρεσκάδα στην ομάδα, ενθουσιασμό και κίνητρο και άλλαξαν το παιχνίδι.»

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος:

• Μπέτις-Εσπανιόλ 2-2

(41΄ Γουίλιαν Ζοζέ, 45΄+ Φεκίρ – 16΄ Βιδάλ, 90+7΄ Καμπρέρα)

• Βαλένθια-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2

(66΄ Ντούρο – 86΄ Βινίσιους, 89΄ Μπενζεμά)

Μαδρίτη, Ισπανία

Και δεν τον άφησαν να χτυπήσει το πέναλτι και αλλαγή ο Μέσι: Για το καλό της ομάδας, λέει ο Ποτσετίνο