Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης της Βουδαπέστης: «Χάλκινος» ο Γκολομέεβ στα 50μ. ελεύθερο

Το χάλκινο μετάλλιο των 50μ. ελεύθερο κατέκτησε ο Κριστιάν Γκολομέεβ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης της Βουδαπέστης. Φωτογραφία via ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε σε 21.73 στον τελικό, πηγαίνοντας λίγο πιο αργά σε σχέση με τον χθεσινό (22/5) ημιτελικό, όπου είχε κάνει 21.60. Με το χρόνο αυτό, θα έπαιρνε το χρυσό μετάλλιο, το οποίο κατέκτησε με 21.61 ο Φινλανδός Άρι-Πέκα Λιουκόνεν, που έκανε τη μεγάλη έκπληξη και άφησε πίσω του τα μεγάλα ονόματα του αγωνίσματος και χάρισε στη χώρα του τον πρώτο τίτλο της σε αυτό το αγώνισμα.

Τη δεύτερη θέση πήρε ο Βρετανός -κάτοχος του τίτλου από το 2018- Μπεν Πράουντ με 21.69, ενώ πίσω από τον Γκολομέεβ τερμάτισε ο Ολλανδός Τομ Ντε Μπουρ με 21.80. Ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης του Λονδίνου και δύο φορές πρωταθλητής Ευρώπης, Φλοράν Μανοντού, στην επιστροφή του σε μεγάλη διοργάνωση μετά από αρκετά χρόνια, περιορίστηκε στην πέμπτη θέση.

Να σημειωθεί ότι είναι το τρίτο συνεχόμενο μετάλλιο του Γκολομέεβ σε μεγάλη διοργάνωση, μετά τα ασημένια στο Ευρωπαϊκό του 2018 και στο Παγκόσμιο του 2019.