Αποχαιρέτησε τον τίτλο η Μπαρτσελόνα: 3-3 με τη Λεβάντε με παιδαριώδη λάθη στην άμυνα

Ο Oscar Duarte (L) του Levante UD σε δράση εναντίον του Leo Messi (R) της FC Barcelona κατά τη διάρκεια του Ισπανικού αγώνα ποδοσφαίρου LaLiga μεταξύ Levante UD και FC Barcelona στο γήπεδο Ciutat de Valencia στη Βαλένθια, ανατολική Ισπανία, 11 Μαΐου 2021. EPA, BIEL ALINO

Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να κάνει… δώρα. Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με 2-0 της Λεβάντε στο “Θιουτάτ” της Βαλένθια (36η αγωνιστική), “πλήρωσε” πανάκριβα τα αμυντικά λάθη της στο δεύτερο 45λεπτο κι έμεινε στο 3-3, που την φέρνει ακόμη πιο μακριά απ’ τον εφετινό τίτλο της LaLiga.

Οι “μπλαουγκράνα” προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με 2-0 χάρις στα γκολ των Μέσι και Πέδρι, όμως η Λεβάντε κατάφερε να ισοφαρίσει μέσα σε τρία λεπτά (57′-59′) με τους Μελέρο και Μοράλες. Στο 64′ ο Ντεμπελέ έδωσε ξανά προβάδισμα στην “Μπάρτσα”, όμως ούτε τούτη τη φορά οι παίκτες του Ρόναλντ Κούμαν κατάφεραν να το κρατήσουν ως το τέλος, καθώς ο Λεόν στο 83′ ισοφάρισε σε 3-3 και “ψαλίδισε” κι άλλο τις ελπίδες των Καταλανών για τον τίτλο.

Με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ακολουθήστε την HELLAS JOURNAL στη NEWS GOOGLE

Πρωταθλήτρια Αγγλίας η Μάντσεστερ Σίτι: H Λέστερ της έδωσε τον τίτλο νικώντας 2-1 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ