Μπάσκετ-ΝΒΑ: Οι Μπακς γλίτωσαν το «έμφραγμα», 121-119 τους Σέλτικς

Ο σούπερ σταρ του NBA και των Μιλγουόκι Γιάννης Αντετοκούνμπο σε αγώνα εναντίον των Σαν Αντόνιο Σπερς epa09087271 EPA/TANNEN MAURY

Ένα εύκολο βράδυ διαγραφόταν για τους Μιλγουόκι Μπακς μέχρι την τελευταία περίοδο της αναμέτρησης με τους Σέλτικς.

Όμως η ομάδα της Βοστόνης, κάλυψε σταδιακά διαφορά 25 πόντων (σ.σ. 90-25) και έδωσε χαρακτήρα «θρίλερ» στο ματς, που τελικά έληξε με νικητές τα «ελάφια» με 121-119.

Αυτή ήταν η 13η νίκη στους τελευταίους 14 αγώνες, για την ομάδα του Μιλγουόκι, που πλέον μετρά 29 νίκες και 14 ήττες στο εφετινό πρωτάθλημα του ΝΒΑ και παραμένει στο «κυνήγι» των Νετς και των Σίξερς για την πρώτη θέση της ανατολικής περιφέρειας.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αγωνίσθηκε 33 λεπτά με απολογισμό 13 πόντους, οκτώ ριμπάουντ κι επτά ασίστ, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο τελείωσε τον αγώνα με δύο πόντους. Εξαιρετικός για τους νικητές, ήταν ο Μίντλεντον με 27 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλή απόδοση, είχαν οι Πόρτις (21π.), Λόπεζ (17π.) και Ντι Βιτσέντσο (17π.).

Από τους φιλοξενούμενους, κορυφαίος ήταν ο Τζέϊλεν Μπράουν με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες, έχουν ως εξής:

• Ιντιάνα-Ντιτρόιτ 116-111
  • Τορόντο-Ντένβερ 135-111
  • Μιλγουόκι-Βοστώνη 121-119
  • Χιούστον-Σάρλοτ 97-122
  • Ορλάντο-Φοίνιξ 112-111
  • Σικάγο-Κλίβελαντ 94-103
  • Οκλαχόμα-Μέμφις 107-116
  • Μινεσότα-Ντάλας 108-128