Ο Γιώργος Γιακουμάκης δεύτερος σκόρερ στην Ευρώπη [πίνακας]

File Photo O Γιώργος Γιακουμάκης σε παλαιότερο αγώνα στην Ελλάδα ΑΡΕ ΠΕΤΡΟΣ ΠΑΤΤΑΚΟΣ Μέσω ΚΥΠΕ

Ο Γιώργος Γιακουμάκης σημείωσε με πέναλτι στις καθυστερήσεις, το μοναδικό γκολ της Φένλο

στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Ουτρέχτη και με 22 γκολ σε 21 αναμετρήσεις, είναι ο πρώτος σκόρερ του ολλανδικού πρωταθλήματος. O Ελληνας επιθετικός «έπιασε» τον Νιγηριανό επιθετικό της Γκενκ, Πολ Ονουάτσου, στην δεύτερη θέση με τους κορυφαίους σκόρερ στην Ευρώπη για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Μάλιστα, ο διεθνής άσος, είναι ουσιαστικά μόνος στην δεύτερη θέση, καθώς έχει σημειώσει τα 22 γκολ σε λιγότερους αγώνες από τον Ονουάτσου, ο οποίος χρειάσθηκε τέσσερα ματς περισσότερα. Στην κορυφή του σχετικού πίνακα, βρίσκεται πάντα ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, με τον Πολωνό επιθετικό της Μπάγερν Μονάχου, να έχει σημειώσει 25 γκολ σε 20 συμμετοχές

Τα κορυφαία 12 πρωταθλήματα στην κατάταξη της UEFA είναι αυτά της Ισπανίας, της Αγγλίας, της Γερμανίας, της Ιταλίας, της Γαλλίας, της Πορτογαλίας, της Ρωσίας, του Βελγίου, της Ουκρανίας, της Ολλανδίας, της Τουρκίας και της Αυστρίας. Και απ’ αυτά θα προκύψει ο καλύτερος γκολτζής της χρονιάς.

Ο πίνακας με τους μέχρι τώρα καλύτερους δέκα σκόρερ στην Ευρώπη έχει ως εξής:

Ονομα-Ηλικία-Εθνικότητα-Ομάδα                                     Γκολ    Αγώνες    Λεπτά