Από τη Σκωτία ως το Κατάρ οι Έλληνες ποδοσφαιριστές: Διαπρέπει στην Ολλανδία ο Γιακουμάκης

File Photo: Ο Γιώργος Γιακουμάκης στον πάγκο της ομάδας του σε παλαιότερο στιγμιότυπο κατά την ήττα με 13-0 από τον Άγιαξ για το Ολλανδικό πρωτάθλημα. epa08770939 EPA/OLAF KRAAK

Η Φένλο είναι μία από τις «μικρές» ομάδες της Ολλανδίας, όμως εξελίσσεται στην ποδοσφαιρική… Ιθάκη του Γιώργου Γιακουμάκη.

Μετά από 15 αγωνιστικές στο ολλανδικό πρωτάθλημα, ο Ελληνας επιθετικός βρίσκεται στην πρώτη θέση των σκόρερ με 12 γκολ, καθώς στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Βίλεμ, σκόραρε δις και ξεπέρασε τον Ντανίλο της Τβέντε, ο οποίος έμεινε στα 11 τέρματα

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων ποδοσφαιριστών που αγωνίζονται στα πρωταθλήματα του εξωτερικού, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ

• Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Εκτός αποστολής.
  • Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Εκτός ομάδας.

ΙΤΑΛΙΑ

• Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός (αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού στο 16` λόγω από τον Μαξίμοβιτς) στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ουντινέζε.
  • Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Φιορεντίνα.
  • Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Σασουόλο.
  • Γιώργος Βαγιαννίδης (Ιντερ): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ

• Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Η Ουέσκα φιλοξενεί απόψε την Μπέτις.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

• Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Λεβερκούζεν.
  • Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Εκτός αποστολής.
  • Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Εκτός αποστολής.
  • Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 4-1 επί της Αουγκσμπουργκ.

ΓΑΛΛΙΑ

• Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Εκτός αποστολής.
  • Τάσος Δώνης (Ρεμς): Εκτός αποστολής.
  • Παναγιώτης Ρέτσος (Σεντ Ετιέν): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 46` από τον Σοου) στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Ρεμς.

ΣΚΩΤΙΑ

• Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Η Σέλτικ υποδέχεται απόψε την Χιμπέρνιαν.

ΠΟΛΩΝΙΑ

• Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Δεν ειχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
  • Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Δεν ειχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
  • Στέφανος Ευαγγέλου (Γκόρνικ): Δεν ειχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΚΑΤΑΡ

• Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 87` από τον Σαγέντ) στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Ουμ Σαλάλ.

ΚΥΠΡΟΣ

• Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Η Ανόρθωση φιλοξενείται απόψε από τον Ολυμπιακό Λευκωσίας.
  • Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση): Η Ανόρθωση φιλοξενείται απόψε από τον Ολυμπιακό Λευκωσίας.
  • Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Η Ανόρθωση φιλοξενείται απόψε από τον Ολυμπιακό Λευκωσίας.
  • Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλων Λεμεσού): Εκτός αποστολής.
  • Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Εκτός αποστολής.
  • Γιώργος Βαλεριάνος (Πάφος): Η Πάφος φιλοξενείται απόψε από την Νέα Σαλαμίνα.

ΣΟΥΗΔΙΑ

• Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

• Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Αντικατέστησε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων τον Βεϊγκλ στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Τοντέλα.
  • Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Τοντέλα.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

• Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Βίλεμ. Στο 79` ισοφάρισε με πέναλτι και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε την νίκη στην ομάδα του. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
  • Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Φένλο.
  • Τζέιμς Ευμορφίδης (Βάαλβικ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 600` από τον Σόου) στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Ντεν Χάαγκ.
  • Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Ντεν Χάαγκ.
  • Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Τσβόλε.
  • Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Χέρενφεν.
  • Νίκος Καρέλης (Ντεν Χάαγκ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της βααλβάικ.

ΒΕΛΓΙΟ

• Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ

• Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
  • Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΑΥΣΤΡΙΑ

• Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
  • Θάνος Πέτσος (Τιρόλ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ

• Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
  • Αρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΚΡΟΑΤΙΑ

• Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ

• Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΤΟΥΡΚΙΑ

• Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Η Φενέρμπαχτσέ φιλοξενείται σήμερα από την Ερζουρούμ.
  • Γιώργος Τζαβέλλας (Αλανιασπόρ): Η Αλανιασπόρ υποδέχεται απόψε την Κασίμπασα
  • Τάσος Μπακασέτας (Αλανιασπόρ): Η Αλανιασπόρ υποδέχεται απόψε την Κασίμπασα
  • Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Η Αλανιασπόρ υποδέχεται απόψε την Κασίμπασα
  • Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Γενί Μαλατίγια.
  • Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Εκτός αποστολής.
  • Αλέξανδρος Κατράνης (Χαταγιασπορ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Μπεσίκτας.
  • Δημήτρης Χατζηϊσαϊας (Ριζεσπόρ): Εκτός αποστολής.