Ποδοσφαιρική πανδαισία χωρίς νικητή με πρωταγωνιστές την Μπάγερν και την Λειψία

Ο Manuel Neuer (Α) της Bayern τετ α τετ με τον Alexander Sorloth της Leipzig. 05 Δεκεμβρίου 2020. EPA, Alexander Hassenstein

Ντέρμπι με τα όλα του αποδείχθηκε το μεγάλο παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής της Bundesliga, ανάμεσα στη Μπάγερν και τη Λειψία.

Το τελικό 3-3 αποδίδει σε γενικές γραμμές δικαιοσύνη και παράλληλα διατηρεί το… status quo στην κορυφή, με τους Βαυαρούς να παραμένουν στο +2 από τη σημερινή αντίπαλό τους και στο +4 από τη Ντόρτμουντ (που νωρίτερα υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 1-1 στη Φρανκφούρτη από την Αϊντραχτ).

Η καλή μέρα φάνηκε από το… πρωί, με τη Λειψία να αιφνιδιάζει τους πρωταθλητές Ευρώπης και να ανοίγει το σκορ στο 19΄ με τον Ενκουνκού. Λίγα λεπτά αργότερα, ο 17χρονος Μουσιάλα αντικατέστησε στον τραυματία Χάβι Μαρτίνεθ και στο 30΄ ήταν αυτός που ισοφάρισε, για να έρθει στο 35΄ ο Μίλερ να δώσει προβάδισμα στη Μπάγερν, που όμως το κράτησε μόλις ένα λεπτό, καθώς με τη σέντρα ο Κλάιφερτ «απάντησε». Με το ξεκίνημα του β΄ μέρους (48΄), ο Φόρσμπεργκ με κεφαλιά «έγραψε» το 2-3, αλλά την τελευταία λέξη την είπε και πάλι ο Τόμας Μίλερ, που ισοφάρισε επίσης με κεφαλιά στο 75΄.