Ένα βήμα πιο κοντά στην 4αδα βρίσκεται ο ΑΠΟΕΛ στην χειροσφαίριση

Σύμφωνα με την Κυπριακή Ομοσπονδία Χειροσφαίρισης, στο ημίχρονο η ομάδα των Αγίων Τριμιθιάς είχε προηγηθεί με 10-7. photo via ΚΥΠΕ (CNA Cyprus(.

Ένα βήμα πιο κοντά στην 4αδα βρίσκεται ο ΑΠΟΕΛ μετά τη δραματική νίκη την οποία πέτυχε επί του Κέντρου Νεότητας Αγίων Τριμιθιάς, με 23-22, εντός έδρας στη χειροσφαίριση.

Σύμφωνα με την Κυπριακή Ομοσπονδία Χειροσφαίρισης, στο ημίχρονο η ομάδα των Αγίων Τριμιθιάς είχε προηγηθεί με 10-7. Από τέσσερα γκολ σημείωσαν για τους νικητές οι Νικόλας και Χρίστος Γεωργίου, από έξι οι Σπηλιώτης και Κόκκινος για τους φιλοξενούμενος.

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο κέρδισε με 31-21 τον Προοδευτικό Πάφου, εντός έδρας (ημίχρονο 19-8). Βρίσκεται στο -2 από τον Παρνασσό, έχοντας ίδιο αριθμό αγώνων με την ομάδα του Στροβόλου, καθώς εκκρεμεί η αναμέτρηση Προοδευτικός – Ευρωπαϊκό για τον α’ γύρο. Οπως αναφέρεται, το Ευρωπαϊκό βρίσκεται στο κυνήγι της δεύτερης θέσης. Τσακουρίδης με επτά και Καρκαλάτος με έξι γκολ, πρώτοι σκόρερ των νικητών. Από πέντε γκολ για τους Παφίτες οι Βαλδές, Δίπλαρος και Χριστοφή.

Την Κυριακή (06/12 – 20:10, Cablenet Sports) στο κλειστό του Α.Τ.Ι. θα διεξαχθεί το ντέρμπι Sabbianco Ανόρθωσης – Παρνασσός. Ο Παρνασσός αυτή τη βδομάδα ενισχύθηκε με το διεθνή Ελλαδίτη Αντώνη Χάλαρη.

Εύκολα η Αθηένου
Δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε η Ε.Ν. Αθηένου στο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών. Στο πλαίσιο της 3ης Αγωνιστικής επικράτησε εντός έδρας 33-20 του Α.Ο. Αραδίππου. Δέκα γκολ έβαλε η Παπά και επτά τη Τρύφωνος. Την Κυριακή (06/12 – 16:00) ο Προοδευτικός Πάφου φιλοξενεί τα CyView Λατσιά.

Εξάλλου, σε αγώνα της 3ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Ανδρών Β’ Κατηγορίας ο Μαυρομμάτης Αγίου Παύλου επικράτησε 34-22 του Α.Ο. Ανθούπολης (ημίχρονο 11-9) και είναι πρώτος, αήττητος με 5 βαθμούς.