Αγγλία (9η αγωνιστική): Η Έβερτον πέρασε το εμπόδιο της Φούλαμ και κρατά στην εξάδα

Ο Dominic Calvert-Lewin της Έβερτον (Κ) κατά τη διάρκεια του αγώνα ποδοσφαίρου της Αγγλικής Πρέμιερ Λιγκ μεταξύ Fulham FC και Everton FC στο Λονδίνο της Βρετανίας, στις 22 Νοεμβρίου 2020. EPA/Julian Finney / POOL EDITORIAL USE ONLY

Η Έβερτον απέσπασε την εκτός έδρας νίκη με αντίπαλο την Φούλαμ για την 9η αγωνιστική της premier league και παρέμεινε κοντά στην κορυφή της κατάταξης με 16 βαθμούς.

Οι «εφοπλιστές» άνοιξαν το σκορ στο 1ο λεπτό του αγώνα με τέρμα του Κάλβερτ-Λιούιν και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 15΄ με τον Ριντ. Στο 29΄ ο Κάλβερτ-Λιούιν έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο 35΄ έκαναν το 1-3 με τον Ντουκουρέ.

Η Φούλαμ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο δεύτερο ημίχρονο με τον Λόφτους-Τσικ (70΄).