File Photo Οι παίκτες της ΑΕΚ πανηγυρίζουν τη νίκη που πέτυχαν κόντρα στη Βόλφσμπουργκ μετά τη λήξη του αγώνα ποδοσφαίρου της Europa League για τα πλέι οφ στο Ολυμπιακό Στάδιο, Αθήνα, Πέμπτη 1 Οκτωβρίου 2020. ΑΠΕ-ΜΠΕ, ΟΡΕΣΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ μέσω ΚΥΠΕ
Η δεύτερη αγωνιστική των Ομίλων του Europa League είναι προ των πυλών, με το κυπριακό και ελληνικό ενδιαφέρον να στρέφεται σε Ομόνοια, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ.
Αρκετές από τις αποψινές αναμετρήσει ενδέχεται να αποδειχθούν καθοριστικές για την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού και σε αυτήν την κατηγορία, ανήκουν και οι αγώνες της ΑΕΚ, που φιλοξενεί τη Λέστερ, αλλά και του ΠΑΟΚ, που δοκιμάζεται στην Ισπανία με αντίπαλο την Γρανάδα.
Η Γρανάδα προέρχεται από νίκη μέσα στην Ολλανδία επί της Αϊντχόφεν αποτέλεσμα που της δίνει πλεονέκτημα για μία από τις δύο προνομιούχες θέσεις. Η αναμέτρηση είναι ιδιαίτερα κρίσιμη για την ελληνική ομάδα, δεδομένου ότι μετά την ισοπαλία με την Ομόνοια (1-1), εάν δεν πάρει έστω έναν βαθμό από την Γρανάδα, θα βρεθεί σε μειονεκτική.
Από την άλλη, η ΑΕΚ μετά την ήττα με 3-0 στην Πορτογαλία από την Μπράγκα, καλείται να πάρει θετικό αποτέλεσμα από την Λέστερ, που είναι το φαβορί για την πρωτιά και την πρόκριση.
Από το υπόλοιπο πρόγραμμα, ξεχωρίζουν οι αναμετρήσεις Σλάβια Πράγας-Λεβερκούζεν, Νις-Χάποελ Μπερ Σέβα, Σοσιεδάδ-Νάπολι, Λιλ-Σέλτικ, Σιβασπόρ-Μακάμπι Τελ Αβίβ και Αντβέρπ-Τότεναμ.
Συνοπτικά, το αποψινό πρόγραμμα και ο βαθμολογίες των ομίλων είναι:
Το πρόγραμμα
Πέμπτη 29 Οκτωβρίου (22:00)
1ος όμιλος
Ρόμα-ΤΣΣΚΑ Σόφιας
Κλουζ-Γιουνγκ Μπόις
Βαθμολογία
Κλουζ 3
Ρόμα 3
Γιουνγκ Μπόις 0
ΤΣΣΚΑ Σόφιας 0
2ος Όμιλος
Άρσεναλ-Ντάνταλκ
Μόλντε-Ραπίντ Βιένης
Βαθμολογία
Άρσεναλ 3
Μόλντε 3
Ραπίντ Βιένης 0
Ντάνταλκ 0
3ο Ομιλος
Σλάβια Πράγας-Λεβερκούζεν
Νις-Χάποελ Μπερ Σέβα
Βαθμολογία
Λεβερκούζεν 3
Χάποελ Μπερ Σέβα 3
Σλάβια Πράγας 0
Νις 0
4ος Όμιλος
Μπενφίκα-Σταντάρ Λιέγης
Ρέιντζερς-Λεχ Πόζναν
Βαθμολογία
Μπενφίκα 3
Ρέιντζερς 3
Σταντάρ Λιέγης 0
Λεχ Πόζναν 0
5ος Όμιλος
Ομόνοια-Αϊντχόφεν
Γρανάδα-ΠΑΟΚ
Βαθμολογία
Γρανάδα 3
Ομόνοια 1
ΠΑΟΚ 1
Αϊντχόφεν 0
6ος Όμιλος
Σοσιεδάδ-Νάπολι
Άλκμααρ-Ριέκα
Βαθμολογία
Σοσιεδάδ 3
Αλκμααρ 3
Νάπολι 0
Ριέκα 0
Πέμπτη 29 Οκτωβρίου (19:55)
7ος όμιλος
Ζόρια-Μπράγκα
ΑΕΚ-Λέστερ
Βαθμολογία
Λέστερ 3
Μπράγκα 3
ΑΕΚ 0
Ζόρια 0
8ος Όμιλος
Μίλαν-Σπάρτα Πράγας
Λιλ-Σέλτικ
Βαθμολογία
Λιλ 3
Μίλαν 3
Σέλτικ 0
Σπάρτα Πράγας 0
9ος Όμιλος
Σίβασπορ-Μακάμπι Τελ Αβίβ
Καραμπάχ-Βιγιαρεάλ
Βαθμολογία
Βιγιαρεάλ 3
Μακάμπι Τελ Αβίβ 3
Καραμπάχ 0
Σίβασπορ 0
10ος όμιλος
Αντβέρπ-Τότεναμ
ΛΑΣΚ Λιντς-Λουντογκόρετς
Βαθμολογία
Τότεναμ 3
Αντβέρπ 3
Λουντογκόρετς 0
ΛΑΣΚ Λιντς 0
11ος Όμιλος
Φέγενορντ-Βόλφσμπεργκερ
ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ντιναμό Ζάγκρεμπ
Βαθμολογία
ΤΣΣΚΑ Μόσχας 1
Βόλφσμπεργκερ 1
Φέγενορντ 1
Ντιναμό Ζάγκρεμπ 1
12ος Όμιλος
Ερυθρός Αστέρας-Σλόβαν Λίμπερετς
Γάνδη-Χοφενχάιμ
Βαθμολογία
Χοφενχάιμ 3
Σλόβαν Λίμπερετς 3
Γάνδη 0
Ερυθρός Αστέρας 0
Με πληροφορίες από ΚΥΠΕ
Λευκωσία, Κύπρος
Η Τράπεζα Πειραιώς, Επίσημος Χορηγός του ΣΕΓΑΣ, στηρίζει τον Virtual Μαραθώνιο Αθήνας 2020