Αδράνησε σε μια φάση και έχασε το παιχνίδι: Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Άρσεναλ 0-1

Στιγμιότυπο πό παλαιότερο παιχνίδι παιχνίδι Ολυμπιακός – Άρσεναλ. Φωτογραφία ΑΠΕ-ΜΠΕ, ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος από την Άρσεναλ στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αλλά μια στιγμή αμυντικής αδράνειας κόστισε στους «ερυθρόλευκους» την ήττα με 0-1 από τους «κανονιέρηδες» στο «Γ. Καραϊσκάκης» και κατέστησε πολύ δύσκολη τη ρεβάνς, που θα διεξαχθεί την επόμενη Πέμπτη στο Λονδίνο (27/2, 22:00) για τη φάση των «32» στο Europa League.

Το γκολ της ομάδας του Μικέλ Αρτέτα σημείωσε ο Λακαζέτ στο 81ο λεπτό, στην πρώτη ευκαιρία της Άρσεναλ στο β΄ ημίχρονο. Να σημειωθεί ότι ο Ολυμπιακός θα αγωνιστεί στο «Εμιρέιτς» χωρίς τον Ρούμπεν Σεμέδο, καθώς ο Πορτογάλος αμυντικός συμπλήρωσε κάρτες. Η ομάδα του Λονδίνου είχε δοκάρι στο 86΄, σε κεφαλιά του Παπασταθόπουλου.

Με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

Σε τροχιά οκτάδας παραμένει ο Ολυμπιακός: Επικράτησε με 77-68 της Βιλερμπάν στο ΣΕΦ