Στους «16» του Basketball Champions League η ΑΕΚ: Επικράτησε με 81-70 της Ράστα Βέχτα

Η ΑΕΚ εξαργύρωσε το εντυπωσιακό της πρώτο ημίχρονο στην άμυνα. Photo via twitter @aekbcgr

Παρά τις τάσεις… αυτοχειρίας που επέδειξε στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ σημείωσε σπουδαίο «διπλό» επί γερμανικού εδάφους.

Έτσι, έγινε η δεύτερη ελληνική ομάδα, μετά το Περιστέρι, που «σφράγισε» την πρόκρισή της στους «16» του Basketball Champions League. Η Ένωση επικράτησε με 81-70 της Ράστα Βέχτα, για την 13η αγωνιστική, καλύπτοντας τη διαφορά της ήττας της στο ΟΑΚΑ (75-79) και καταλαμβάνοντας με ρεκόρ 8-5 τη δεύτερη θέση του Β’ ομίλου. Στον αντίποδα, οι Γερμανοί υποχώρησε σε 6-7, εκτός τετράδας.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 31-51, 49-67, 70-81

Η ΑΕΚ εξαργύρωσε το εντυπωσιακό της πρώτο ημίχρονο σε άμυνα (κράτησε τους γηπεδούχους στους 31 πόντους) και επίθεση (μέτρησε 14/16 δίποντα), παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +20 (51-31). Ωστόσο, στην επανάληψη η παραγωγικότητα της μειώθηκε, τα λάθη έκαναν την εμφάνιση τους και στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο δέχθηκε ένα επιμέρους σκορ 21-8, βλέποντας τη Ράστα Βέχτα να πλησιάζει στο -8 (67-75 στο 37΄). Στο τελευταίο τρίλεπτο, όμως, μίλησε η εμπειρία του Σλότερ μέσα στη ρακέτα, η άμυνα επανενεργοποιήθηκε και η ΑΕΚ χωρίς άγχος έφτασε άνετα στο τελικό 81-70.

Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ο Βλάντο Γιάνκοβιτς με 14 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Νίκος Ζήσης (12π.), Λίνος Χρυσικόπουλος (10π.). Από τους Γερμανούς ξεχώρισε ο Τρέβις Σίμπσον με 28 πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκλίσιτς, Ρούτεσιτς, Καστίγιο

ΡΑΣΤΑ ΒΕΧΤΑ (Κάγιες): ΝτιΛίο, Μέρφι 3, Σίμπσον 28 (4), Βαστούρια 9 (1), Γουέινραϊτ 8 (1), Χέρκενχοφ 5 (1), Κέσενς 6, Ράφινγκτον 3, Ράισχελ, Γιανγκ 8.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς 8 (1), Χρυσικόπουλος 10, Γιαννόπουλος 9 (2), Γιάνκοβιτς 14, Ζήσης 12 (2), Γκραντ 7, Ματσιούλις 5, Ρέι 7, Ρογκαβόπουλος, Σλότερ 2, Τολιόπουλος 6 (2).

Να γνωστοποιηθεί το σκεπτικό της εισήγησης της ΕΕΑ ζητά με ανακοίνωσή του ο ΑΣ ΠΑΟΚ