Επιστροφή στις νίκες με “μαγικό” Giannis: “Χτύπησε” 30άρα στον αγώνα με τους Ουόριορς [video]

Ο Αντετοκούνμπο ήταν για ακόμη ένα ματς ο κορυφαίος για τα «ελάφια» . Photo via Twitter, @Bucks

Παίζοντας πολύ καλή άμυνα και με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να σημειώνει τους 15 από τους 30 πόντους του στην 4η περίοδο, οι Μπακς κατάφεραν να περάσουν από την έδρα των ουραγών Ουόριορς με 107-98 και να βελτιώσουν το ρεκόρ τους σε 33-6.

Δύο ημέρες μετά την ήττα στο Σαν Αντόνιο όπου το Μιλγουόκι είχε 15/45 τρίποντα (33,3%), οι Μπακς πάλι ήταν πολύ κακοί στο τρίποντο (9/41, 22%) αλλά κατάφεραν να σημειώσουν την 6 νίκη τους στα τελευταία επτά παιχνίδια.

Ο Αντετοκούνμπο ήταν για ακόμη ένα ματς ο κορυφαίος για τα «ελάφια» και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 30 πόντους (9/14 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 9/13 βολές), 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Ο Κρις Μίντλετον είχε 21 πόντους αλλά με άσχημα ποσοστά (6/16 σουτ) ενώ 16 πόντους πρόσθεσε ο Έρικ Μπλέντσο (4/11 σουτ).

Για τους Ουόριορς, ο Άλεκ Μπερκς είχε 19 πόντους και οι Γκλεν Ρόμπινσον και Ντάμιον Λι από 15 πόντους.

Σε μια ιστορική βραδιά στην Ατλάντα ο Τζέιμς Χάρντεν σημείωσε 41 πόντους και το δεύτερο φετινό triple double του και το Χιούστον πήρε τη νίκη απέναντι στους Χοκς με 122-115.

Ο Τρέι Γιαγκ της Ατλάντα τελείωσε την αναμέτρηση με 42 πόντους, 13 ριμπάουντ και 10 ασίστ και έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία των Χοκς που σημειώνει triple double με 40άρα. Αυτό ήταν το 6ο φετινό παιχνίδι στο οποίο ο Γιανγκ ξεπερνάει τους 40 πόντους και το δεύτερο triple double του της σεζόν. Επίσης είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του πρωταθλήματος που δύο παίκτες σημειώνουν triple double με 40άρες σε ένα ματς.

Ο Χάρντεν είχε 41 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ αλλά ήταν πάρα πολύ άστοχος (5/14 δίποντα, 4/20 τρίποντα). Αυτό ήταν το 44ο triple double στην καριέρα του «μούσια». Ο Κλιντ Καπέλα είχε 22 πόντους, 22 ριμπάουντ και 2 μπλοκ για τους Ρόκετς ενώ 17 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 μπλοκ είχε ο Τζον Κόλινς της Ατλάντα.

Στο Ντάλας ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 33 πόντους, συμπεριλαμβανομένου και του νικητήριου σουτ 7,9 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα και το Ντένβερ πήρε τη νίκη απέναντι στους Μάβερικς με 107-106.

Ο Γιόκιτς πρόσθεσε 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ ενώ 15 πόντους σημείωσε ο Τζεράμι Γκραντ και 14 ο Τζαμάλ Μάρεϊ.

Για το Ντάλας ο Λούκα Ντόνσιτς είχε 27 πόντους, 10 ασίστ και 9 ριμπάουντ, ο Ντουάιτ Πάουελ 16 πόντους και ο Τιμ Χάρνταγουεϊ 15 πόντους

Οι Μάβερικς έπαιξαν για πέμπτο διαδοχικό ματς χωρίς τον Κριστάπς Πορζίνγκις (γόνατο) ενώ οι Νάγκετς αγωνίστηκαν χωρίς δύο βασικούς τους, τον Γουίλ Μπάρτον (προσωπικούς λόγους) και Πολ Μίλσαπ (γόνατο).

Στη Βοστώνη ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν ήταν για ακόμη ένα ματς εξαιρετικός και το Σαν Αντόνιο πήρε τη νίκη με 129-114. Ο ΝτεΡόζαν τελείωσε την αναμέτρηση με 30 πόντους (10/17 σουτ) και ο Λόνι Γουόκερ πρόσθεσε 19 πόντους σε 19 λεπτά καθώς οι Σπερς πήραν την τέταρτη νίκη τους στα τελευταία έξι παιχνίδια.

Για τους Σέλτικς ο Γκόρντον Χέιγουορντ είχε 18 πόντους (4/7 τρίποντα) ενώ ο Κέμπα Γουόκερ αποβλήθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο και τελείωσε την αναμέτρηση με 6 πόντους σε 18 λεπτά συμμετοχής.

Στην Ιντιανάπολις ο Τζίμι Μπατλερ είχε 14 πόντους, 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ και οδήγησε το Μαϊάμι στη νίκη απέναντι στους Πέισερς με 122-108.

Οι Χιτ που είχαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ματς είχαν άλλους έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων: Τάιλερ Χίροου 19, Ντέρικ Τζόουνς Τζ. 18, Μπαμ Αντεμπάγιο 18, Ντάνκαν Ρόμπινσον 17, Γκόραν Ντράγκιτς 15 και Κέντρικ Ναν 15 σε ένα ρεσιτάλ ομαδικότητας.

Ο Ντομάντας Σαμπόνις με 27 πόντους, 14 ριμπάουντ και 6 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων.

Στη Σάρλοτ ο Σερτζ Ιμπάκα σημείωσε δύο βολές με 5,1 δευτερόλεπτα να απομένουν στην παράταση και το Τορόντο πήρε το «διπλό» στην έδρα των Χόρνετς με 112-110 (κ.α. 100-100).

Ο Ιμπάκα τελείωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους, ενώ 19 πρόσθεσε ο Ο Τζι Ανουνόμπι και 15 ο Κάιλ Λάουρι.

Για τους γηπεδούχους ο Τέρι Ροζίερ είχε 27 πόντους αλλά αστόχησε σε τρίποντο στη λήξη του αγώνα που θα έδινε τη νίκη στην ομάδα του.

Στη Σολτ Λέικ Σίτι οι Τζάζ που βρίσκονται σε εξαιρετική φόρμα επικράτησαν της Νέας Υόρκης με 128-104 και σημείωσαν την 12η νίκη τους στα τελευταία 13 ματς ενώ ήταν και η 7η διαδοχική.

Από 20 πόντους είχαν οι Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς και Εμάνουελ Μούντιεϊ για τους νικητές ενώ 16 πόντους είχε ο Φρανκ Ντιλικίνα για τους Νικς.