“Διαστημικός” Giannis: Επέστρεψε με double double από τραυματισμό, οδήγησε σε νίκη τους Μπακς [videos]

Ο Έλληνας πρωταθλητής, σημείωσε 37 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ, είχε 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 27 λεπτά συμμετοχής. Photo via Twitter, @Bucks

“Βασιλεύοντας» στο NBA (όπως αναφέρει χαρακτηριστικά το Reuters), ο MVP της περασμένης σεζόν, Γιάννης Αντεκοκούνμπο, επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του στον τετρακέφαλο (έλειψε από το ματς με τους Πέλινακς) και οδήγησε -με ένα ακόμα double double- τους Μπακς στην 17η συνεχόμενη νίκη τους, πανηγυρίζοντας με 127-114 μέσα στο Μέμφις και απέναντι στους Γκρίζλις.

Ήταν το 15ο του παιχνίδι με τουλάχιστον 30 πόντους αυτή τη σεζόν, ανεβάζοντας το μέσο όρο του σε 31,4 πόντους ανά ματς, βοηθώντας τους Μπακς να αυξήσουν το ρεκόρ τους στο 23-3, το καλύτερο στο πρωτάθλημα μαζί με τους Λέικερς.

Η ομάδα του Μιλγουόκι βρίσκεται πλέον μόλις τρεις νίκες από το μεγαλύτερο σερί νικών στην ιστορία του συλλόγου, 20 επιτυχίες την σεζόν 1970-71, την χρονιά του τίτλου τους.

Ο Κρις Μίντλετον με 26 πόντους ακολούθησε τον Αντετοκούνμπο, για τους Γκρίζλις κορυφαίος ήταν ο Τζάκσον με 43 πόντους, 26 από αυτούς στην τρίτη περίοδο, ενώ double double πέτυχε ο Τζα Κράουντερ με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Εξαιρετικοί οι Πολ Τζορτζ και Κουάι Λέοναρντ σημείωσαν μαζί 88 πόντους (46 και 42 αντίστοιχα), οδηγώντας τους Κλίπερς στη νίκη με 124-117 επί των Γουλβς στη Μινεσότα , ενώ τρομακτικός για μία ακόμα φορά ο Τζέιμς Χάρντεν, σημείωσε 54 πόντους, οδηγώντας τους Ρόκετς στη νίκη με 130-107 επί των Μάτζικ στο Ορλάντο.

Αντετοκούνμπο: «Αν δεν διασκεδάζαμε παίζοντας δεν θα κερδίζαμε!»

«Αν δεν διασκεδάζαμε παίζοντας δεν θα κερδίζαμε!». Την δήλωση αυτή έκανε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αναφερόμενος στη νέα νίκη, 17η στη σειρά που πανηγύρισαν οι Μπακς με 127-114 μέσα στο Μέμφις και απέναντι στους Γκρίζλις.

«Είναι αλήθεια αυτό», συνέχισε. «Αυτή είναι η ομάδα που διασκεδάζει περισότερο παίζοντας, στα επτά δικά μου χρόνια εδώ. Είναι καταπληκτικό, απλά πρέπει να συνεχίσουμε να διασκεδάζουμε και τελικά όλα θα είναι καλά».

Ήταν το 15ο του παιχνίδι με τουλάχιστον 30 πόντους αυτή τη σεζόν, ανεβάζοντας το μέσο όρο του σε 31,4 πόντους ανά ματς.

Οι Μπακς είναι μόλις τρεις νίκες από το μεγαλύτερο σερί νικών στην ιστορία του συλλόγου, 20 επιτυχίες την σεζόν 1970-71, την χρονιά του τίτλου τους.

Νέα Υόρκη, ΗΠΑ

Νέοι αγώνες για Τσιτσιπά: Ξεκινά την Πέμπτη στο Mubadala World Tennis Championship, στο Άμπου Ντάμπι